Vesti iz zemlje

28.02.2022. 15:23

Nova ekonomija, Ekapija

Autor: Nova Ekonomija

U planu proširenje ski centra Tornik na Zlatiboru

Plan za širenje ski centra na Zlatiboru predviđa nove zone za gradnju na vrhu Tornik, kao i u njegovom podnožju, piše Ekapija. Posetioce Zlatibora koji vole da skijaju, kako se navodi, očekuju dodatni smeštajni kapaciteti i po...

Foto: Nova ekonomija

Plan za širenje ski centra na Zlatiboru predviđa nove zone za gradnju na vrhu Tornik, kao i u njegovom podnožju, objavljeno je u dokumentaciji koja je objavljena na Portalu javnih nabavki. To znači da će posetioce Zlatibora očekujivati dodatni smeštajni kapaciteti, uprkos upozorenjima stručnjaka za zaštitu ptica da na ovoj planini treba stati sa izgradnjom objekata.

Tender za izradu urbanističke dokumentacije za područje ski centra Tornik na Zlatiboru, raspisalo je Javno preduzeće Skijališta Srbije, a predmet javne nabavke je, kako prenosi portal Ekapija, izrada Izmena i dopuna Plana detaljne regulacije za područje ski centra.

Tornik je jedan od vrhova Zlatibora ispod kog se nalazi reka Crni Rzav i Ribničko jezero, a izgradnja novih objekata planira se i pored protivljenja stručnjaka Društva za zaštitu i proučavanje ptica, o čemu je u nekoliko navrata pisala Nova ekonomija.

Kako se dodaje, u planu je uvođenje novih zona za gradnju u podnožju ski centra i proširenje građevinskih zona na vrhu Tornika.

Planiraju se korekcije dozvoljene spratnosti objekata, uvođenje nove ski staze i izmena saobraćajnog rešenja u podnožju ski centra.

Opština Čajetina planira novu gondolu i ski stazu na Čigoti
Zašto ekološke organizacije zaobilaze Zlatibor?

Navodi se da je potrebno je izraditi nov plan kojim će se obuhvatiti važeći Plan detaljne regulacije, kao i Izmena i dopuna plana detaljne regulacije za područje ski centra „Tornik“, koji je u postupku usvajanja.

Infrastruktura skijališta na Torniku, kako se navodi u dokumentu, ostaje nepromenjena, izuzev u manjem delu u kome će investitor dati smernice.

Pre dve godine počela je da radi Gold gondola, odnosno žičara koja je povezala vrh Tornik sa centrom Zlatibora, naseljem Vode, kao i Ribničkim jezerom.

Pored toga, Opština Čajetina je najavila proširenje gondole do vrha Čigota, ali je, kako je takođe nedavno pisala Nova ekonomija, to suprotno važećem, zakonu jer je taj deo planine zaštićen nakon proglašenjem Parka prirode Zlatibor.

„IZGRADNJA NOVE GONDOLE NA ZLATIBORU BI BILA PROTIVZAKONITA“
ZLATIBOR IZMEĐU URBANISTIČKOG HAOSA I ODRŽIVOG RAZVOJA

ARGUMENTI KOJI NE IDU U PRILOG DALJOJ IZGRADNJI

„Tornik je stanište izuzetno retkih i ugroženih, strogo zaštićenih vrsta ptica u Srbiji poput male sove (Glaucidium passerinum), drozda ogrličara (Turdus torquatus), zmijara (Circaetus gallicus)“, upozorio je ornitolog Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Marko Šćiban.

Šćiban je nedavno izjavio za Novu ekonomiju da je ceo region Zlatibora i Peštera, pre razvoja stočarstva, bio pod šumama:

„Tornik je ostao, zajedno sa Murtenicom, drugim zlatiborskim vrhom koji se nalazi na jugu, jedan mali region na kome se nalaze prirodne četinarske šume, kao i sađeni borovi. To su šume u kojima živi zaštićena fauna ptica, tu je pronađena retka mala sova, gaćasta kukumavka, nekada je bilo i tetreba“.

Jedan od velikih problema koji nije rešen na Torniku, kako je objasnio predstavnik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, je nedostatak kanalizacije, koja se već oseća na tom ski centru.

Opština Čajetina je sredinom prošle godine saopštila kako je pustila u rad postrojenje za preradu otpadnih voda, ali je izgradnjom tog objekta rešen samo problem centra Zlatibora.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.