U prvoj polovini 2023. godine beleži se značajan rast prodaje novih traktora, posebno na području Balkana, saopštilo je italijansko udruženje proizvođača poljoprivrednih mašina Feder Unacoma. U Srbiji i Crnoj Gori zabeleženo je ukupno 1.250 jedinica, što je povećanje od nešto više od devet odsto.
U prvoj polovini ove godine prodaja traktora u Bosni i Hercegovini premašila je 700 jedinica, uz rast od 59 odsto u odnosu na isti period 2022. godine, piše u saopštenju tog udruženja koje je nove rezultate predstavilo u okviru izložbe Agrilevante koja se održava u Bariju od 4. do 8. oktobra 2023. .
U Hrvatskoj je u prvoj polovini godine zabeleženo više od 600 jedinica, uz rast od 29 odsto u odnosu na 2022. godinu.
Srbija je nekada imala dve fabrike koje su proizvodile traktore: IMT u Novom Beogradu i IMR (Industrija motora Rakovica u istoimenom beogradskom naselju).
Kako se dodaje, pozitivan trend prodaje traktora prisutan je i u južnoj Evropi, u severnoj Africi i na Bliskom istoku.
U zemljama južne Evrope (Španija, Francuska, Grčka i Italija) prodaja traktora je održala visok nivo poslednjih godina.
Broj prodatih traktora u mediteranskoj Evropi, kako se ističe, sada je jednak polovini celokupnog kontinentalnog tržišta (91 hiljada u 2021. od ukupno 176 hiljada u Evropi i 84 hiljade u 2022. godini od ukupno od 165 hiljada).
Među afričkim zemljama, gde uvoz traktora pokriva skoro celokupnu domaću tražnju ističe se Maroko poslednjih godina, sa rastom uvoza od 26 odsto u 2021. i 24 odsto u 2022. godini, Tunis, gde je kupovina stranih mašina porasla za 39 odsto u 2021. i 30 odsto u 2022. godini; i Egipat, koji je zabeležio rast uvoza od 23,9 odsto u 2022.
Bliskoistočne zemlje, takođe beleže uzlazni trend, u Iraku, gde je uvoz porastao za 78 odsto u 2022. i Izraelu koji je zabeležio povećanje od 21,7 odsto u 2021. i 12,4 odsto u 2022. godini
„U budućnosti, tržište poljoprivrednih mašina je predodređeno da ravnomerno raste u celom mediteranskom regionu, zato što Evropska unija ima za cilj napredniji model poljoprivrede koji zahteva radikalnu zamenu mašinskog parka, i zato što u pojasu Balkana, kao i u zemljama dunavskog područja, cilj dostizanje istih standarda kao i glavne evropske zemlje“, rekla je Maskio.
Poslednjih godina u Srbiji se ponovo govori o domaćoj proizvodnji traktora. Kompanija Majevica iz Bačke Palanke to pokušava kroz javno-privatno partnerstvo.
Stručnjak za poljoprivrednu mehanizaciju, Petar Grbić, nekada zaposlen u bivšoj novobeogradskoj fabrici IMT (Industrija mašina i traktora), već neko vreme pokušava da ponovo pokrene proizvodnju traktora u Srbiji, osnivanjem fabrike u kojoj bi akcionari pre svega bili poljoprivrednici.
Da li je Srbija u stanju da ponovo proizvodi traktore?