Biodistrikt kao koncept održivog razvoja, u kojem sarađuju lokalni proizvođači, potrošači, javne institucije, udruženja, može za Srbiju da bude izuzetno značajan, rečeno je na konferenciji „Biodistrikti kao model za podsticaj organske proizvodnje i lokalnog ekonomskog razvoja“, saopštili su organizatori.
Pojam biodistrikta odnosi se na održivi koncept koji podrazumeva snažnu teritorijalnu umreženost i saradnju ključnih aktera u proizvodnji hrane.
Srbija se može pohvaliti time da će biti prva zemlja u jugoistočnoj Evropi u kojoj će ovakav koncept uskoro postati stvarnost, navodi se u saopštenju.
Biodistrikt predstavlja određeno područje u kojem lokalni proizvođači, potrošači, javne institucije, udruženja, turističke organizacije, ugostitelji sarađuju i međusobno se povezuju, u cilju održivog upravljanja lokalnim resursima, sa fokusom na najefikasnije iskorišćavanje potencijala tog specifičnog područja.
Vladan Bogdanović, prodekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, istakao je da je relativno novi koncept biodistrikta privukao značajnu pažnju međunarodne i domaće stručne javnosti, naglasivši da su znanje i inovacije dve ključne reči za održivi razvoj u agroindustiji.
„Biodistrikt kao koncept održivog razvoja može za Srbiju da bude izuzetno značajan, jer naša zemlja ima prirodne uslove za korišćenje lokanih resursa na optimalan, efikasan i održiv način uz upotrebu lokalnih znanja, domaćih sorti i autohtonih rasa domaćih životinja“, poručio je prodekan Bogdanović.
Pomoćnica ministra u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, Vedrana Ilić rekla je da se u poslednjih godinu dana u Srbiji govori o biodistriktima zahvaljujući naporima udruženja Serbia Organica da ovaj koncept razvijen u zemljama Evropske unije i širom sveta primeni na naše podneblje, gde, kako je rekla, prirodno i pripada.
Optimistične procene koje ukazuju na snažan potencijal biodistrikta, saopštene su na konferenciji, koju je organizvao GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH), u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, Nacionalnom asocijacijom za razvoj organske poljoprivrede – Serbia organica i Poljoprivrednim fakultetom u Beogradu.
Četvrta velika kriza u srpskoj poljoprivredi zbog skupe proizvodnje