Srbija

03.11.2016. 21:16

N1

Autor: Nova Ekonomija

Ustavni sud odlučiće o ustavnosti obaveznog učlanjivanja u Privrednu komoru

Srbija

03.11.2016. 21:16

Ustavnom sudu Srbije predat je predlog za ocenu ustavnosti propisa kojim se propisuje obavezno članstvo preduzeća u Privrednoj komori Srbije. Srpski privrednici nezadovoljni su odlukom države da moraju da plaćaju članarinu toj organizaciji.

Dodatni trošak za privrednike je novi teret o vratu. Sa druge strane, možda bi ga lakše i podneli, da u Komori vide partnera na kog mogu da se oslone da će zastupati njiove interese.

Ustav Srbije garantuje pravo pojedinca da se ne udružuje ukoliko to ne želi – to je odredba na koju se privrednici pozivaju želeći da ospore propise o obaveznom članstvu u komori.

„To vrlo prosto znači da niko ne može da Vas natera da budete član nekog udruženja, naročito ako se njime štite vaši privatni interesi, kako stoji u Zakonu o privrednim komorama. I Evropski sud za ljudska prava pravi razliku između zaštite javnog i privatnog interesa. Ne možete nekog naterati da bude vaš član da biste štitili njegov privatni interes“, objašnjava advokat Savo Manojlović.

Komora, sa druge strane, obećava privrednicima da će im biti na usluzi, odnosno od koristi. Za sada, kako kažu protivnici obaveznog članstva, jedinu korist ima Komora od privrede.

Nešto više od polovine prihoda Komore planirano je od članarina, ostatak od usluga. Privrednici se pitaju i zbog čega je Komori dato da ubira prihode od taksi, koje bi, kako kažu država trebalo da naplaćuje.

„I zato je to državna privredna komora. Da nije, zašto nije prenela na bilo koju asocijaciju privrednika ili na bilo koju privatnu komoru. Njima su dali recimo da od prihoda od TIR karneta ostvare 132 miliona, od prihoda od ATA karneta 33 miliona. Imaju prihode od zakupa 105 miliona“, kaže Milan Knežević.

Najviše se, ipak zamera što Komora, kako kažu, ne staje na stranu privrednika nego države.

„Na primeru IT Industrije, gde je cela privreda bila protiv subvencija, oni su rekli – treba. Imali smo situacije kad god su podizani porezi, uvek su imali podršku za vlast da podignu poreze. Ne možete naći sigurno ni jednog privrednika koji će biti za to da se podignu porezi“, objašnjava vlasnik Mone Uroš Momirović.

Predsednik Unije poslodavaca, Nebojša Atanacković, kaže da vlada nameće Komori šta da radi i to u interesu vlade „i neke privredne zamisli koju ta vlada ima“.

Uteha za srpske privrednke stiže od ministra privrede koji kaže da će preduzeća biti obavezna da plaćaju članarinu privrednim komorama samo u prvoj godini primene zakona, dok se ne konstituiše komorski sistem. Posle isteka godinu dana preduzeća će odlučivati da li će nastaviti sa plaćanjem članarine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.