Srbija

21.02.2020. 14:43

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Većina pozorišta u Srbiji u lošem stanju

Većina pozorišta u Srbiji, osim što nema dovoljno novca, radi u neuslovnim zgradama koje su u lošem stanju i slabo tehnički opremljene, navodi se u Strategiji razvoja kulture Srbije 2020-2029.Zbog nepovoljnih uslova rada, v...

Nova ekonomija, Dušan Đorđević

Srbija

21.02.2020. 14:43

Većina pozorišta u Srbiji, osim što nema dovoljno novca, radi u neuslovnim zgradama koje su u lošem stanju i slabo tehnički opremljene, navodi se u Predlogu strategije razvoja kulture Srbije 2020-2029.

Zbog nepovoljnih uslova rada, većina mladih umetnika i stručnjaka ne odlazi van Beograda ili Novog Sada, što je dovelo do toga da većina teatara u Srbiji nema potpuno profesionalne umetničke ansamble, ocenjuje se u dokumentu. 

Pozorišni sistem u Srbiji čini 36 profesionalnih pozorišta, 47 amaterskih pozorišnih trupa, 14 dečjih pozorišta, ali i umetnička udruženja i udruženja građana u ovoj oblasti, kao i brojni umetnici, saradnici i stručnjaci u kulturi. U sezoni 2017/2018. odigrano je 6698 pozorišnih predstava. Predstave je gledalo 1.387.257 građana.

Najrazvijeniji pozorišni život ima Beograd (14 profesionalnih pozorišta, 5 amaterskih i 6 dečjih pozorišnih ustanova), potom Novi Sad, Subotica, Niš i Kragujevac, što čini više od polovine svih srpskih pozorišta.

U ostalim delovima zemlje, ove ustanove kulture su neravnomerno raspoređene, što umanjuje dostupnost kvalitetnih umetničkih programa i predstava. 

Narodno pozorište preko tendera naručuje glumce

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.