Srbija

12.07.2023. 14:47

Autor: Katarina Pantelić

Više od polovine privrednika ne prihvata plaćanje karticama

Izvor: NALED

Srbija

12.07.2023. 14:47

U Srbiji 56 odsto privrednika koji koriste fiskalne kase, ne prihvata plaćanje karticama, pokazalo je istraživanje Nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje.

Samo 2,2 odsto privrednika u Srbji posluje samo onlajn, dok 15 odsto posluje i onlajn i u prodavnici a 82,8 odsto posluje samo u prodavnici.

Od ispitanih privrednika, oko 95 odsto prihvata samo gotovinu kao način plaćanja, oko 45 odsto kartično plaćanje, blizu 44 odsto bankarski transfer, dok instant plaćanje QR kodom prihvata 4,2 odsto privrednika.

Mali broj privrednika (2,5) prihvata instant plaćanja i plaćanja preko mWallet-a.

Na pitanje privrednicima koliko dugo prihvataju bezgotovinsko plaćanje, oko 35 odsto je onih koji to rade već pet ili duže godina, oko 32 odsto onih koji to rade od dve do pet godina.

Oni privrednici koji prihvataju bezgotovinsko plaćanje od godinu do dve godine je nešto manje od 16 odsto, dok 17,4 odsto privrednika koji to čine manje od godinu dana.

Istraživanje pokazuje da privrednici vide popuste kao najbolji način da stanovništvo počne u većoj meri da koristi bezgotovinsko plaćanje.

Oko dve petine privrednika smatra da bi veći broj lokacija koje prihvataju bezgotovinsko plaćanje, doprinelo tome da se ovi oblici plaćanja više koriste.

Kako pokazuju rezultati, manji je broj onih koji smatraju da benefiti u vidu povraćaja dela novca (trećina privrednika) i mogućnost podizanja gotovine na mestu prodaje (četvrtina privrednika) vode povećanju motivacije za korišćenjem bezgotovinskog plaćanja.

Blizu 30 odsto ispitanih privrednika ne zna da je moguće pretvoriti Android uređaj u POS uređaj.

Takođe, 50,7 odsto privrednika misli da su takse i naknade obavezna plaćanja državi koja nisu praćena direktnom protivuslugom, što nije tačno, navodi se u istraživanju.

Prema podacima nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje, od 15. marta do 30. juna bilo je 44.720 ostvarenih transakcija na POS terminalima u Srbiji, dok je ukupan ostvareni promet na terminalima za isti period 78,6 miliona dinara.

Istraživanje „Finansijska pismenost“ sprovela je Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje „Bolji način“, u okviru programa „Bolji način“ koji je počeo u martu ove godine.

Do sada je za ovaj program prijavljeno 1.056 prijavljenih privrednika, a prema rečima direktorke za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH kompanije Masterkard Jelene Ristić cilj ovog programa je uvođenje i širenje infrastrukture plaćanja i uvođenje 25.000 POS terminala u naredne tri godine.

Istraživanje: Ne kupujemo na internetu zbog straha od prevare ili krađe podataka

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.