Srbija

02.03.2025. 09:21

Autor: Nova Ekonomija

Vlada ostavila istu cenu brašna, bez ispunjenja zahteva delu vodećih mlinara

Nova ekonomija

Srbija

02.03.2025. 09:21

Vlada Srbije usvojila je na poslednjoj sednici Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica koje su propisane za brašno T-400 i T-500 u pakovanju do jednog kilograma, prenosi portal Biznis.

Kako proizilazi iz dokumenta, trgovci na malo obavezni su da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna T-400 (glatko) imaju najmanje jednu robnu marku tog tipa u pakovanjima do kilogram. Uredba će ostati na snazi do 31. avgusta ove godine.

Njegova maksimalna maloprodajna cena ne sme prelaziti 54,99 dinara. Istovremeno, najveća proizvođačka cena ne sme biti veća od 45 dinara po kilogramu. I u slučaju brašna T-500 trgovcima se nalaže isto, s tim da njegova maksimalna cena ne sme prelaziti 49,99 dinara, dok je najveća proizvođačka cena 40,9 dinara po kilogramu.

Po ovoj uredbi, trgovci na malo obavezni su i da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna tip T-400 glatko imaju najmanje jednu robnu marku brašna tog tipa u pakovanjima do jednog kilograma, čija maksimalna maloprodajna cena ne sme prelaziti 54,99 dinara.

Po ovim cenama proizvođači moraju trgovcima na malo da dopremaju 50 odsto isporučenih količina na mesečnom nivou u odnosu na isti period prethodne godine. Takođe, u dokumentu je precizirano i da trgovac potrošaču može da proda (u pojedinačnoj kupovini) najviše do pet kilograma brašna T-400 i T-500. Za kršenje uredbe novčane kazne za pravna lica i preduzetnike su od 5.000 do 2.000.000 dinara, a može se izreći i zaštitna mera zabrana obavljanja delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.

Produžavanjem ograničenja cena brašna u malim pakovanjima vlada nije izašla u susret Udruženju „Žitounija”, koja okuplja i neke od vodećih mlinara. Oni su u zvaničnom dopisu zatražili od države da se ova uredba ili ukine ili im se dozvoli podizanje cena – u proseku za oko pet dinara po kilogramu brašna u skladu sa rastom troškova proizvodnje, odnosno cene pšenice i struje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.