Ariljski malinari rešili su da stanu na put onome što nazivaju „lažnom ariljskom malinom“, odnosno podmetanju uvozne, lošije maline umesto voća iz čuvenog malinarskog kraja.
Naime, domaći proizvođači uključili su se u projekat Evropske unije Alijans koji se bavi zaštitom od prevara na tržištu, unapređenjem sistema kontrole, kao i boljom prepoznatljivošću ariljske maline, prenela je Politika.
Kako je rekao Božo Joković, direktor zadruge Agro-eko voće Joković, reč je o jednom velikom projektu koji finansira upravo EU.
„Učesnik i partner u njemu je Udruženje Ariljska malina, koje okuplja pet hladnjača i 150 proizvođača maline, a strogo sprovodi sistem kontrole kvaliteta da vrhunska ariljska malina stigne do kupaca, u svetlu svoje reputacije“, dodao je Joković.
Projekat se već realizuje u 12 evropskih država koje su odlučile da se bave očuvanjem organske hrane i njenim zaštićenim poreklom.
Kako upozoravaju proizvođači iz ariljsko-ivanjičkog malinogorja, gde je crveno zlato (kako se malina inače naziva) najkvalitetnije, na tržištu maline događa se povremeno da i neke tuđe, slabijeg kvaliteta (uglavnom iz okolnih država), budu prodate pod oznakom da su iz Srbije.
Uvoz i izvoz maline iz Srbije u 2022. godini
Trgovci, uvoznici, izvoznici, špekulanti, kako se dodaje, ne znaju koliko je zahtevno uzgajati krupne maline, a najbolje prihoduju od njih.
Međutim, ugrožavaju renome ariljske maline koja ima zaštićeno geografsko poreklo.
Kako se naglašava, cilj je istraživanje i značaj maline na tržištu.
„Sa zaštićenim geografskim poreklom ariljske maline na domaćem tržištu, a pretendujemo, preko komisije iz Brisela, da bude zaštićena i u EU“, dodao je Joković.
Izvoz maline
Najveći deo maline koji se gaji u Srbiji, oko 90 odsto i dalje se izvozi u inostranstvo. Iaoko to donosi veliki devizni priliv, stručnjaci ocenjuju kako bi zarada mogla da bude još veća ako bi se od nje pravili sokovi, džemovi i brojne druge prerađevine koje bi se i izvozile i plasirale na domaće tržištu.
Kako je lokalnim medijima kazala Tamara Živadinović iz konsultantske kuće „Mena grup“, EU projekat ima za cilj automatizaciju procesa sledljivosti (praćenja proizvoda) koja je važan segment zaštite geografskog porekla.
„Uz to i sprečavanje nekih prevara u lancu, poput onih kada se neka druga malina plasira na tržište pod imenom ariljske. Sprovođenje ovog projekta, u kome se primenjuju inovativne tehnologije i učestvuje mnogo partnera iz EU, treba da ojača poziciju maline iz ariljskog kraja na inostranom tržištu“, istakla je Živadinović.
Kako se dodaje, projekat Alijans će se u Arilju sprovoditi dve godine, uz saradnju sa partnerima, naučnim institutom i uz podršku lokalne samouprave.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vrednost prvog dela programa stambenog kreditiranja mladih biti oko 400 miliona evra."To je 5.500 stambenih jedinica. Ako to uspemo da uradimo, produži...
Republički zavod za statistiku objavio je danas analizu podataka visokog obrazovanja za 2023/24 godinu. Prošle godine upisano je 249.768 studenata, na svim nivoima visokoškolskog obrazovanja, što je 1.260 st...
Vlada Srbije usvojila je na danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju, kojom se, kako je saopšteno, omogućava nastavak sprovođenja...
Glavni plan rada Privredne komore Srbije (PKS) za 2025. godinu je njena reorganizacija koja obuhvata profesionalnost u radu, efikasnost zajedničkog rada, bolji protok informacija, viši stepen odgovornosti i ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok