Srbija

22.03.2022. 13:34

VOICE

Autor: Nova Ekonomija

VOICE: Firma gubitaš otkupila najveća bankarska potraživanja u Srbiji

Foto: Pixabay

Srbija

22.03.2022. 13:34

Agencija za osiguranje depozita (AOD) prodala je putem tendera državnu imovinu vrednu 1,82 milijardu evra, za svega 51 milion evra, firmi gubitašu ABL Solvent, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE). Reč je o imovini kojom se su se garantovala potraživanja osam banaka koje su u stečaju.

AOD je prodaju to je obavila, kako se navodi, „kršeći Zakon o stečaju“, jer je „zaobišla Privredni sud u Beogradu koji je trebalo da kostatuje kupovinu paketa dugova rekordne vrednosti“ .

U okviru tendera na kom su prodata potraživnaja, bilo je 160 hipoteka na zemljište i objekte u celoj Srbiji, koje je kupio ABL Solvent.

Na 60 miliona evra, prema saznanjima VOICE-a, bila je procenjena samo hipoteka Beobanke nad bivšom Industrijom mašina i traktora (IMT) u Novom Beogradu, koja je garantovana placem tog bivšeg giganta.

Kako se dodaje, samo jedna od tih hipoteka vrednija je od sume za koju je ABL Solvent dobio ceo paket.

ABL Solvent je inače u novembru 2021. godine za oko 70,6 miliona evra kupio poslovni kompleks bivše Industrije mašina i traktora (IMT) u Novom Beogradu i tu je predviđena gradnja stambeno-poslovnog kompleksa, više od 5.000 stanova i oko 150.000 kvadrata komercijalnog sadržaja.

U pitanju je, kako se objašnjava, rekordna prodaja potraživanja banaka u stečaju, jer je prodata imovina knjigovodstvene vrednosti 1,8 milijardu evra.

Za kupovinu tog paketa dugova ABL Solvent dobio je kredit kod AIK banke, kao i kod Alta banke.

Privredni sud u Beogradu je naveo i da nije donosio bilo kakvo rešenje povodom te izvršene prodaje, ali da mu je „posredno poznato da je portfolio potraživanja banaka u stečaju… prodat pravnom licu ABL Solvent za oko 51 milion evra“.

O ovoj prodaji, kako se podseća, oglasio se prošle godine ministar finansija Siniša Mali šturim saopštenjem za javnost.

Kompleks IMT ponuđen na prodaju za 8,3 milijarde dinara

U saopštenju se navodi da je paket nominalno vredan 1,82 milijardu evra ali se ne navodi ni kome je prodat ni za koje pare.

Kako se dodaje, Privredni sud u Beogradu koji je trebalo je da konstatuje prodaju velikog portfelja potraživanja banaka, ali to nije učinio jer mu se AOD uopšte nije ni obratila, iako je to bila njena zakonska obaveza.

ABL Solvent je prema podacima Agencije za privredne registre (APR) 2020. godine ostvario finansijski gubitak od 14,4 miliona dinara, bez ikakvih poslovnih prihoda, osim 182.000 dinara ostvarenih dotacijama i premijama.

 Na tenderu prodaje zaostalih potraživanja, kako se podseća, zapravo je pobedio Alta pej. On se povukao pa je izabran ABL Solvent kao drugoplasirani ponuđač, iako je njegova ponuda bila oko 15 miliona evra niža.

KOMPLEKS IMT-A NA NOVOM BEOGRADU PRODAT ZA 70,7 MILIONA EVRA

„Da je u ovom slučaju, firma ABL Solvent delovala kao firma koja obavlja posao za nekog drugog, može se naslutiti iz činjenice da je po podacima sa sajta APR, u avgustu 2021. godine, vlasnik Alta banke postao vlasnik i ABL Solventa“, dodaje se u tekstu.

Kako se dodaje, ta činjenica otvara sumnju u mogućnost zajedničkog delovanja firmi ABL Solvent i Alta Pej na tenderu za kupovinu velikog portfolija od Agencije za osiguranje depozita i otkup potraživanja za 15 miliona evra jeftinije od prvobitno ponuđene sume.

ABL Solvent osnovan je 2012. godine i menjao je vlasničku strukturu često u poslednjih godinu i po dana. Sadašnji vlasnik Davor Macura preuzeo ga je 14. oktobra 2021.

Prema istraživanju VOICE-a, ABL Solvent je vlasnik 107 objekata i parcela duž cele Srbije, koje su kao teret imale upisane hipoteke i u vlasništvu većine njih je od 2021. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.