Srbija

18.03.2022. 13:49

VOICE

Autor: Nova Ekonomija

VOICE: Kompanija Mei Ta zagađuje Barič

Foto:Wikimedia/Radak111

Srbija

18.03.2022. 13:49

Kinesko-francuska fabrika auto-delova u Bariču kod Obrenovca nezakonito je pokušavala da se „otarasi“ tečnog otpada, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar VOICE, pozvoajući se na anonimni izvor blizak toj kompaniji. Pored toga njena livnica nalazi se u blizini lokalnog vodoizvorišta.

Reč je o investitoru koji je uoči svog dolaska u Barič, prema rečima predsednika Opštine Obrenovac, Miroslava Čučkovića, pored brojnih državnih subvencija, imao navodno i uvid u zdravstvene kartone građana, kako bi znao koga zapošljava.

Kako se dodaje, otpad se mešao sa polialuminijum-hloridom spaljivao i upumpavao u razne sisteme kako bi nestao, a kasnije je na mejl adrese rukovodilaca Mei Ta, sredinom aprila 2021. godine, stiglo obaveštenje o dolasku inspekcije za zaštitu životne sredine u njihovu fabriku.

Kineskoj kompaniji Mei Ta 11 miliona evra za zapošljavanje već zaposlenih radnika

U mejlu je, kako se navodi, pisalo da treba urediti pogone za proizvodnju tako da izgleda kako se „ne radi ništa što je opasno ili štetno po okolinu“, prestane sa paljenjem fluorescentne tečnosti u procesu livenja peska, kao i da se ukloni kontejner za tečni otpad.

Cilj je bio da se stvori utisak kako se ne radi punim kapacitetom, a navedeno je da neki od kontejnera cure, kao i da bi taj problem trebalo da se sredi.

Navodi se da su u fabričkom kompleksu lagerovane velike količine klasifikovanog opasnog otpada, na neadekvatan način, kao i da na nekim lokacijama dolazi do curenja štetnih čestica u zemljište i kišnu kanalizaciju.

„Magacini su prepuni. Ranije su postojali operateri koji su odnosili otpad, ali se sa tim stalo“, rekao je sagovornik za VOICE.

Kako se naglašava, u proizvodnji se barata zemnim gasom, fenolnim smolama, rastvorom sumporne kiseline, heksaminom, koji može da se koristi za pravljenje eksploziva.

Prema rečima sagovornika VOICE, inspekcija za zaštitu životne sredine bi u Bariču uglavnom „gledala u nebo“, a ne u stvarne probleme.

„Kružile su priče da se pogase delovi filtera koji se koriste pri kontroli emisije gasova, da se napravi bajpas. Ispitivanja i klasifikacije pojedinih otpada menjani su po zahtevu zaposlenih u kompaniji“, kaže sagovornik VOICE.

On naglašava da se proces regulisanja otpada u fabrici sveo na razređivanje, dok se ostatak taloži ili odlazi u lokalnu kanalizacionu mrežu.

Posle besplatnog zemljišta, još 14 miliona evra za MTU

Na području kompleksa fabrike Mei Ta, uz obalu reke Save u Obrenovcu, postoje dva objekta livnice, a novi pogon nema validnu upotrebnu dozvolu, jer je nisu ispunjeni uslovi koji su neophodni da je izda nadležno ministarstvo.

Bez obzira na status livnice, proizvodnja delova se u njoj odvija, a na to ukazuju i redovni izveštaji za monitoring koje kompanija Mei Ta dostavlja Ministarstvu zaštite životne sredine.

Ljudima nije svejedno jer je prvo ta vojna fabrika usred naseljenog mesta, objasnila je predstavnica Zelenog fronta Snežana Nedeljković koja je zbog zagađenja vazduha koje emituje ts fabrika ptotestovala novembra 2020. godine.

Mei Ta se obavezala na početnu investiciju od 60 miliona evra, uz otvaranje 770 radnih mesta. Prema pisanju Istinomera, država će, od ukupnog iznosa izdvojiti 21 milion evra kao podsticaj stranom ulagaču i pokloniće oko 14 hektara zemljišta.

(VIDEO) Drakulić: Strancima subvencije, a domaći „svemirski brod“ se zaobilazi

LIVNICA JE U BLIZINI VODOZAHVATA

Livnica kompanije Mei Ta, kako se podseća, nalazi se na svega 300-400 metara od zone sanitarne zaštite vodozahvata Barič u Obrenovcu, koji se koristi za snabdevanje građana ovog i okolnih naseljenih mesta.

Javno komunalno preduzeće ViK iz Obrenovca dopuni dostavljenu dokumentaciju ni nakon drugog pokušaja nije bilo u stanju da zaključi da li će livnica imati nepovoljan uticaj na izvorište površinske vode „Barič“.

U neposrednoj blizini se nalazi namenska hemijska industrija Prva iskra koja je posebno značajno za državu, zbog čega je investitor bio u obavezi da obezbedi saglasnost Ministarstva odbrane.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.