Srbija

30.06.2026. 09:37

Beta

Autor: Nova ekonomija//

Vučić najavio jednokratnu pomoć za penzionere i smanjenje troškova za lekove

snimak ekrana

Foto: Snimak ekrana RTS

Srbija

30.06.2026. 09:37

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je sinoć da će najsiromašniji penzioneri do kraja septembra dobiti jednokratnu pomoć, najviše oni sa najnižom penzijom do 31.092 dinara dobiće 35.000 dinara, kojih je 459.000.

„Penzioneri sa penzijama između 31.092 dinara i 58.851 dinar dobiće 27.500 dinara, a takvih je 548.060“, rekao je Vučić predstavljajući Program mera za poboljšanje životnog standarada u Palati Srbija i precizirao da je paket ukupno vredan više od 600 miliona evra, te da će obuhvatiti više od tri miliona građana.

Dodao je da će najimućniji dobiti jednokratnu pomoć od 20.000 dinara. Pomoć će, prema njegovim rečima, dobiti 1.663.000 penzionera i to ukupno 377,2 miliona evra.

On je rekao će penzije i plate u javnom sektoru biti značajno uvećane, pre kraja godine, ali da ne može još da kaže precizno jer će iznos zavisiti od privrednog rasta. Podsetio je i da je od 2020. do ove godine nominalan rast penzija bio je 117,1 odsto, a realan rast 45,3 odsto.

Vučić izjavio da će, u okviru novog paketa finansijske podrške, korisnici socijalne pomoći dobiti jednokratnu uplatu od 25.000 dinara, kao i primaoci dečjeg dodatka i to 25.000 dinara po detetu, isto toliko dobiće i korisnici boračkog dodatka, a novac će svi dobiti pre kraja septembra.

„Primaoci socijalne pomoći, njih je ukupno 148. 658 građana, dobiće po 25.000 dinara“, rekao je Vučić.

Naveo je i da u Srbiji ima 82.000 porodica koje primaju dečiji dodatak, odnosno 165.898 dece.

„I oni će dobiti svi po detetu dobiti 25.000 dinara, što mislim da je ogromna podrška za socijalno ugroženo domaćinstvo u našoj zemlji“, rekao je on.

Naglasio je i da će po 25.000 dinara dobiti i 4.929 korisnika boračkog dodatka.

Prema njegovim rečima, svi ostali borci, kojih je, bez primaoca boračkog dodatka, 91.259 dobiti dodatnih 10.000 dinara.

Presednik Srbije je najavio i podelu 30.000 vaučera, vrednosti od po 10.000 dinara, na koje će imati pravo svi penzioneri koji primaju do 80.000 dinara, što znači njih oko 1,3 miliona. Rekao je da će podela ovoga puta biti kontrolisana od strena Bezbednosno-informativne agencije, kako bi se sprečila zloupotreba, odnosno preprodaja vaučera.

Najavio je i da će se Uredba o energetski ugroženom kupcu biti produžena i posle 1. oktobra ove godine, te da će za te namene biće izdvojeno dodatnih 28,1 milion evra.

„To su smanjenja računa za struju i gas za 20 do 40 odsto za socijalno ugrožene kategorije stanovništva, plus dodatni popust za penzinere i oko 96.000 boraca od 1.000 dinara“, rekao je Vučić.

Izjavio je da je i da će sa truditi da kroz razgovore sa Međunarodnim moneternim fondom, sačuvaju te mere podrške zbog energetske krize, koje je ocenio da su dobro ciljane i veoma fer.

Najavljeno i smanjenje troškova za lekove

Vučić je predstavio i mere koje se odnose na smanjenje troškova za lekove za sve građane koji primaju redovnu terapiju, navodeći da će njima, prema proceni države, biti obuhvaćeno od 2,5 o tri miliona građana. Vučić je novinarima u Beogradu kazao da će to biti dve mere – prva koja se odnosi na smanjenje doplate koju građani plaćaju za lekove, koja će biti ograničena na godinu dana, kao i nova grupa lekova na recept za koje država preuzima deo troškova. Za te mere, kako je naveo, država će izdvojiti 12,3 milijardi dinara, odnosno oko 104,8 miliona evra – 80 miliona evra za smanjenje doplate i ostatak za nove lekove na recept.

Govoreći o smanjenju doplate koju građani plaćaju za lekove, naveo je da će neki lekovi koji sada koštaju 5.000 ili 6.000 dinara, nakon tih mera koštati 2.000 dinara

Naveo je i primere različitih lekova za hipertenziju, dijabetes, antibiotike i druge, za koje tvrdi da će cene padati sa 200, 300 i 600 dinara, na cene od 50 do 180 dinara.

Prema njegovim rečima, građani koji su imali doplatu od 15 do 45 odsto, imaće doplatu od 10 odsto, a građani koji su imali doplatu od 50 do 90 odsto, imaće doplatu smanjenu za 40 odsto.

„Za sve lekove će imati doplatu od 10 do 50 odsto, a ne od 10 do 90 odsto kao što je slučaj bio ranije. Ova mera utiče na oko 2,5 miliona građana, a mi mislimo da utiče i na tri miliona“, kazao je Vučić.

Naveo je da država pokriva te troškove da ne bi bilo nestašice lekova, pobune farmaceutske industrije i „dela onoga što ljudi, ja bih rekao sa pravom, nazivaju farmakomafijom“.

„Zato što ste vi ucenjeni, oni mogu da vam daju cenu koliko god hoće, a neće da prihvate generičke lekove. Ucenjeni ste time jer mogu da vam izazovu nestašice na tržištu u svakom trenutku i onda vam je bolje da imate i po najvišoj ceni lek, nego da ga nemate uopšte“, naveo je i dodao da je država preuzela taj trošak da ne bi bilo lekova po najskupljoj ceni.

Kada su u pitanju novi lekovi na recept, naveo je da su u pitanju nova oralna antikoagulantna terapija, za zgrušavanje krvi, kao i lekovi za srčanu insuficijenciju – slabost srca. Naveo je da su to izuzetno važni lekovi koji do sada nisu bili na recept i koji će umesto dosadašnjih 2.500-4.500 dinara za lekove za srčanu insuficijenciju, sada koštati između 1.650 i 1.800 dinara, dok će lekovi novu oralnu antikoagulantnu terapiju, umesto 1.700-6.000 dinara, koštati između 750 i 1.100 dinara.

„Ogromne uštede za neke od najvažnijih lekova za naše građane. I ovo je trajna mera, nikada ih više nećemo skidati sa recepata. Ta trajna mera će nas na ovih 80 miliona evra koštati još oko 33, 34 miliona evra“, kazao je Vučić.

Naveo je da je država nabavila 10 mobilnih ambulanti, koje su koštale 225 miliona dinara (oko dva miliona evra), kao i da je u toku procedura nabavke još 15 mobilnih ambulanti i pet mobilnih apoteka, vrednih oko četiri miliona evra.

BIRN: Nemački savetnik kao „senka“ Aleksandra Vučića, angažovan oko projekta Jadar

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.