Srbija

17.10.2024. 12:38

Beta

Autor: Nova ekonomija

Vučić: Očekuje se dolazak u Srbiju novih japanskih investitora

Novčanice evra na kojima stoje figurice radnika Foto: Flickr - Marco Verch Professional Photographer

Subvencije za investitore su prošle godine bile 65 odsto veće nego 2020.

Srbija

17.10.2024. 12:38

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da japanske kompanije učestvuju u veoma značajnim projektima i poslovima u Srbiji i da se očekuje dolazak još većeg broja investitora iz te zemlje.

„Počastvovan sam posetom Srbiji najveće do sada poslovne delegacije iz Japana zu kojoj je više od 100 privrednika“, rekao je Vučić na Poslovnom forumu Srbija – Japan: susret sa Japanskom organizacijom za spoljnu trgovinu Džetro (Jetro) u Palati Srbija.

Naveo je da je trgovinska razmena Srbije i Japana manja od 350 miliona evra godišnje, ali da se nada da će ona biti uvećana.

„Uz veće japansko prisustvo nebo je granica“, istakao je Vučić, piše Beta.

Dodao je da je u planu da Er Srbija u narednih šest meseci uvede direktan let Beograd-Tokio.

„Povezivanje Srbije sa Japanom je od najvećeg značaja za našu zemlju i mi ćemo dati sve od sebe da uspostavimo ovu liniju u narednih šest meseci“, rekao je Vučić.

Vučić je ukazao na ulaganja japanskih kompanija poput Nideka ili Tojo tajers, kao i na učešće Micubišija na projetu uvođenja odsumporavanja u termoelektrani u Obrenovcu, ali i radu japanskih partnera na hidroelektani „Bistrica“.

Goverići japanskim privrednicima o ekonomiji Srbije, Vučić je podsetio na nedavno dobijeni investicioni rejting od agencije Standard end purs (Standard end Purs) i najavio nove potvrde investicionog rejtinga.

„Dobićemo potvrdu od još dve kompanije, Fič (Fitch) i Mudis (Moody’s) i to će biti do kraja godine“, rekao je on.

Dodao je i da javni dug Srbije u odnosu na BDP iznosi 46,5 odsto, što je polovina prosečnog javnog duga u odnosu na BDP u Evropskoj uniji, kao i da je kurs dinara stabilan.

„Po podsticajima i subvencijama kompanijama Srbija može da se uporedi sa najboljim zemljama u Evropi, ali i u širem regionu“, rekao je predsednik Srbije.

Predsednik organizacije Predsednik Japanske organizacije za spoljnu trgovinu – Džetro (Jetro) Susumu Kataoke rekao je da Srbija ima veliki značaj za japanske kompanije.

„Prednosti Srbije su u izuzetnom IT sekoru, ljudskim resursima i niskim troškovima za radnu snagu“, kazao je on.

Kataoke je istakao da se nada da će se uskoro videti rezultat ove posete u vidu novih investicija u Srbiji.

Ambasador Japana u Srbiji Akira Imamura je rekao da vlada njegove zemlje podržava dolazak japanskih kompanija u Srbiju i njihovo poslovanje na tom tržištu, navodeći da su japanske kompanije sve više zainteresovane za Srbiju.

„Japanske kompanije koje su danas ovde raspoložu jedinstvenom tehnologijom i rešenjima koje mogu biti od koristi za Srbiju i njen narod u sektorima poput čiste energije, zaštite životne sredine, informacionih tehnologija, proizvodnje“, rekao je on.

Naglasio je da je organizacija poslovnog foruma u Srbiji rezultat angažovanja obe strane, podsetivši da će u Osaki naredne godine biti održana svetska izložba EXPO, što će, smatra, biti prilika da se dodatno pospeši saradnja sa Srbijom.

„Organizacija Džetro je spremna da organizuje velike sastanke za strane delegacije u Osaki iduće godine. Pozivamo ponovo i srpsku delegaciju da nas poseti u Osaki“, kazao je japanski ambasador.

Forumu prisustvuju ministri finasija, trgovine, energetike, nauke, životne sredine, graševinarstva, telekomunikacija, poljoprivrede i privrede Siniša Mali, Tomislav Momirović, Dubravka Đedović Handanović, Jelena Begović, Irena Vujović, Goran Vesić, Dejan Ristić, Aleksandar Martinović i Adrijana Mesarović.

Učesnicima foruma obratiće se i premijer Srbije Miloš Vučević.

Planirana je panel diskusija „Privredna saradnja između Srbije i Japana: šanse i izazovi“ i bilateralni razgovori privrednika.

U privrednoj delegaciji Japana je više od 100 predstavnika kompanija iz sektora informacionih tehnologija i digitalizacije, energetike i zaštite životne sredine, automobilske i vazduhoplovne industrije, robotike, biotehnologije, agrotehnologije, turizma, trgovine, usluga i drugih oblasti.

Japanski privrednici stigli su prvim direktnim čarter letom Er Srbije iz Tokija u Beograd gde će boraviti i sutra, a cilj njihove posete je istraživanje investicionih mogućnosti.

Ti razgovori sa srpskim privrednicima su dogovoreni tokom posete delegacije Vlade Srbije Japanu u junu ove godine.

Po podacima Narodne banke Srbije ulaganja japanskih investitora u Srbiji iznosila su 473,4 miliona evra od 2010. do 2023. godine.

Spoljnotrgovinska razmena Srbije sa Japanom u prvoj polovini ove godine iznosila je 160,1 miliona dolara, pri čemu je izvoz iz Srbije bio 35,4 miliona dolara, a uvezena je roba za 124,7 miliona dolara.

U 2023. trgovinska razmena dve zemlje bila je 332 miliona dolara, od čega je izvoz vredeo 89,1 milion dolara, a uvoz iz Japana 242,9 miliona dolara.

Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano 17 firmi čiji su većinski vlasnici državljani Japana, odnosno pravna lica registrovana u Japanu.

Privredna komora Srbije organizovala je Poslovni forum i B2B susrete srpskih i japanskih privrednika i u oktobru 2022. godine.

Japanski JFE Shoji dobija subvenciju od 2,8 miliona evra za fabriku u Inđiji

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.