Vesti iz zemlje

07.07.2023. 12:21

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

„web3 i blokčejn tehnologije“ je prvi srpski superklaster

Foto: Pixabay

Projekat „Srbija Inovira“ u naredne dve godine podržaće superklaster u domenu web3 i blokčejn tehnologija (Odličan 3) u njihovom nastojanju da postavi Srbiju u centar globalnih dešavanja u ovoj inovativnoj oblasti.

U okviru projekta Srbija inovira prethodno su detektovane četiri dominantne industrije u kojima su i formirani konzorcijumi, odnosno pilot superklasteri:

  • Visoka tehnologija u poljoprivredi i industriji hrane;
  • Gejming okruženje i virtuelna realnost;
  • Web 3 i blokčejn tehnologije, i
  • Napredna rešenja u medicinskoj tehnologiji i biotehnologiji.

Nakon godinu dana rada sa četiri pilot superklastera, „web3 i blokčejn tehnologija“ je izabran kao pobednik.

Direktorka projekta Srbija inovira Aleksandra Popović rekla je da su sva četiri konzorcijuma u kratkom roku, ostvarila rezultate koji su dokaz da, uz adekvatnu sistemsku podršku i sektorsku saradnju, Srbija ima dovoljno industrijskog talenta i prilika da postane globalni lider u ovim domenima.

„Titulu prvog srpskog superklastera poneo je superklaster iz domena web3 i blokčejn tehnologija, Odličan 3. Ovu odluku stručni žiri doneo je na osnovu demonstriranog potencijala, pozitivne globalne reputacije naših kompanija u ovom domenu i mogućnosti da ove tehnologije dožive široku primenu u drugim industrijama. Svi ovi faktori zajedno čine superklaster Odličan 3 najperspektivnijim izborom za dugoročnu održivost i rast“, rekla je Aleksandra Popović.

Projekat „Srbija inovira“ uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) sprovodi ICT Hub.

U testnom okruženju, formirani su konzorcijumi u četiri tehnološka domena koji su tokom protekle godine sproveli brojne aktivnosti kako bi unapredili razvoj domaćeg ekonomskog sistema.

Sada su, tokom dvodnevnih završnih prezentacija, svoj rad, rezultate i potencijale prikazali stručnom žiriju.

Međunarodni stručni žiri činili su stručnjaci iz oblasti tehnološkog preduzetništva i inovacija: Afonso Rebelo de Sousa (ekspert za korporativne inovacije, preduzetništvo i transfer tehnologije) Anne Lalou (predsednica francuske Fabrike inovacija), kao i Dan Herman (savetnik za Startup Genom  i savetnik kanadske vlade na inicijativama usmerenim ka izgradnji inovacionog ekosistema). 

Odluku o izboru formirali su uz uvažavanje svih važnih kriterijuma za dugoročnu održivost superklastera.

Direktorka misije USAID Bruk Išam uputila je čestitke svim organizacijama koje su učestvovale u pilot fazi projekta.

„Želela bih da čestitam svim pilot superklasterima u Srbiji na impresivnom radu tokom protekle godine, koji je pokazao ogroman potencijal Srbije u tehnološkim inovacijama. Svi mi u USAID-u smo uzbuđeni što ćemo nastaviti saradnju sa pobednikom, „Odličan 3″, kako bismo Srbiju učinili globalnim liderom u oblasti web3 i blokčejn tehnologija“, rekla je ona. 

Poljoprivreda, blokčejn, medicina ili gejming: Šta je najveća šansa za Srbiju?

Blokčejn tehnologije, gejming i virtuelna realnost, napredna rešenja u medicinskoj tehnologiji, kao i visoka tehnologija u poljoprivredi su četiri pilot superklastera koja u junu 2022. godine izabrana godina dana budu testirana u realnom poslovnom okruženju.

Cilj je bio da se nakon testiranja u realnom poslovnom okruženju, od ova četiri „pilot projekta“ u 2023. godini odabere jedan superklaster koji će dobiti podršku i po kome će Srbiji biti prepoznata kao globalni inovacioni lider.

Pilot superklastere činili su konzorcijumi startapa, kompanija i akademsko-naučnih institucija, a konačni cilj je potpuna samoodrživost superklastera u 2025. godini.

Superklaster je, inače, ekonomski model koji inicira saradnju svih učesnika inovacionog ekosistema. Superiornost superklastera se ogleda u činjenici da se unutar njegovog okruženja sinergetski rešavaju poslovni problemi koje pojedinačni članovi ne mogu sami da prevaziđu. 

Korak bliže prvom srpskom superklasteru

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.