Vesti iz zemlje

08.06.2021. 16:43

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Za tri nedelje počinje prečišćavanje otpadnih voda na Zlatiboru

Zvanično puštanje u rad postrojenja za preradu otpadnih voda na Zlatiboru planirano je za 29. jun 2021. godine, uoči Dana Opštine Čajetina, potvrdili su za naš portal u opštinskoj upravi. Postrojenje se gradilo nekoliko...

Foto: Nova ekonomija/ Zlatibor, selo Dobroselica

Zvanično puštanje u rad postrojenja za preradu otpadnih voda na Zlatiboru planirano je za 29. jun 2021. godine, uoči Dana Opštine Čajetina, potvrdili su za naš portal u opštinskoj upravi. Postrojenje se gradilo nekoliko godina i nalazi se na reci Crni Rzav, blizu zlatiborskog naselja Obudojevica.

„Na taj način ćemo da regulišemo sve otpadne vode koje su zagađivale reku Crni Rzav i koje dalje idu u Drinu. Znači, sredićemo kompletno taj deo. Radi se i projekat za Sirogojno“, kažu za Novu ekonomiju u Opštini Čajetina.

Naglašavaju da se planira rešavanje tog pitanja i u samoj Čajetini. Postrojenje za Zlatiboru urađeno je i sredstvima opštine Čajetina i bespovratnim sredstvima u iznosu od 1,5 miliona evra, koja su dobijena od Republike Slovenije. Ukupna vrednost projekta je 4,5 miliona evra.

Postrojenje je tehnički bilo završeno još prošle godine, ali je puštanje u rad odlagano zbog radova na strujnoj mreži koja vodi do postrojenja.

Kako je raniej pisala Nova ekonomija, novo postrojenje za preradu otpadnih voda na Zlatiboru radi na principu takozvanih SBR bazena u koji se pune otpadnom vodom. Ona se kasnije prečišćava i iz nje se odvaja otpadni mulj.

SRBIJI TREBA DO 300 NOVIH POSTROJENJA ZA PRERADU OTPADNIH VODA
ZLATIBOR USKORO DOBIJA POSTROJENJE ZA PRERADU OTPADNIH VODA

Postrojenjem će upravljati JКP Vodovod Zlatibor.

Foto: Nova ekonomija/ Vrhovi Zlatibora

Pre izvesnog vremena putem društvenih mreža građani koji imaju kuće blizu reke Crni Rzav, žalili su se na stanje u kom se reka nalazi, ali se očekuje da će puštanjem u rad novog postrojenja taj problem sada biti rešen.

U Srbiji postoji svega nekoliko postrojenja za preradu otpadnih voda, u Šapcu i u Vršcu. Koliki je problem u vezi sa otpadnim vodama u Srbiji govori i činjenica da Grad Beograd nema nijedno postrojenje za njihovo prečišćavanje.

Kako je ranije pisao naš portal, Srbiji je potrebno oko 300 takvih fabrika

Za izgradnju beogradskog postrojenja za preradu otpadnih voda u Velikom Selu, na obali Dunava, potpisanI su sporazumI sa kineskom firmom China Machinery Engineering Corporation.

Vrednost tih radova, je kako dodaje oko 270 miliona evra i za to je predviđen zajam od kineskih banaka.

Čedomir Savković

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.