Podračuni 43 osnovne škole su u blokadi, vidi se iz izveštaja Državne revizorske institucije (DRI). Škole najčešće duguju zaposlenima za neisplaćene naknade, tople obroke i regrese. Dugovi su još veći jer su zbog velikog broja sporova narasli i sudski troški, objašnjavaju za Novu ekonomiju iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS).
Osnovni razlozi za blokadu računa osnovnih škola odnose se pre svega na radno-pravne sporove i neizmirene obaveze prema dobavljačima za stalne troškove, piše u izveštaju DRI.
Plate prosvetara male za odgovornost koju imajuNajviše škola sa blokiranim računima, njih devet, nalazi se u Jagodini. Na spisku su, između ostalih, i škole iz Kragujevca, Smederevske Palanke, Kruševca i Gnjilana.
Blokada računa osnovnih škola može da utiče na njihovo poslovanje, upozorava DRI. Naročito jer se podračuni pojedinih škola se nalaze i u višegodišnjoj blokadi.
Ministarstvo duguje školama, a škole zaposlenima
Protiv osnovnih škola se vodi veliki broj sporova koji se odnose na tužbe zaposlenih u vezi sa isplatom toplog obroka i regresa za korišćenje godišnjeg odmora.
Veliki broj sporova odnosi se i na naknadu štete nastavnicima koji imaju jednog do dva učenika u odeljenjima koji uče po individualnom obrazovnom planu (IOP).
Ovi nastavnici su imali pravo na naknadu u iznosu 10 odsto zarade mesečno. Vlada je novac za naknadu uplaćivala Ministarstvu prosvete, ali on nije bio uplaćivan zaposlenima u prosveti, objašnjava za Novu ekonomiju Vladimir Adžić, rukovodilac resora za finansije i analitiku USPRS.
On dodaje da su sindikati već upozoravali da će ove tužbe mnogo koštati državu, naročito zato što se nije pristalo na dogovor već država sada treba da plati i sudske troškove.
Šta su prosvetari tražili od države, a šta su dobili?„Unija sindikata je tražila dogovor i po pitanju IOP-a i po pitanju toplog obroka i regresa za ljude koji se dotiraju do minimalca. Ono što su trebali da plate dinar, platiće 3-4 dinara“, objašnjava Adžić.
Očekuje da će u narednom periodu biti još stotine dobijenih sporova, koji se odnose na isplate u prethodne tri godine.
Vlada je prošle godine ukinula odredbu koja se odnosi na isplatu dodatka za IOP, a USPRS je podneo zahtev za utvrđivanje ustavnosti ove odluke.
Osim tužbi za IOP, Adžić kaže da već sada imaju i dobijene sporove u Vojvodini pred Apelacionim sudom koji se odnose na isplatu toplog obroka i regresa.
Kada dobiju presude protiv škola, advokati se obraćaju direktorima škola, a direktori zatim Ministarstvu prosvete.
„Znači neko nenamenski troši novac, to je ono što smo upozoravali na više protesta i štrajkova… Kada se 2021. godine desilo da su potrošili sve što su imali u budžetu za penale, oni su rekli direktorima da se žale dalje“, ističe Adžić.
Adžić pojašnjava da se školama koje duguju ne blokiraju računi sa kojih se isplaćuju zarade zaposlenima već računi za druge namene.
Milijardu evra bačeno na kazne i penale