Javno komunalno preduzeće Zelenilo Beograd dodelilo je posao fizičkog obezbeđenja firmama Dobergard, Dobergard plus, Soko grup i O.L.D. Gard sekjuriti, koje su poznate po tome da često dobijaju poslove od državnih i gradskih preduzeća.
Posao fizičkog obezbeđenja i monitoringa vredan je 585.943 evra, odnosno 68,7 miliona dinara bez PDV-a. Računajući i PDV, vrednost dodeljenog ugovora je oko 703.000 evra.
Ova javna nabavka odnosi se na pružanje usluga fizičko-tehničkog obezbeđenja objekata i poslovnog prostora Zelenila, sa uslugom monitoringa. Fizičko-tehničko obezbeđenje podrazumeva zaštitu od svih vrsta štetnih radnji. Konkretno, angažovane firme kontrolisaće ulaz zaposlenih lica i klijenata, kao i dobavljača, iznošenje alata iz objekata, kontrolisaće i sprečavati unos opasnih materija, ali i kretanje klijenata po objektu, kako bi sprečili ulaz u “vitalne delove”.
Dalje, firme će obilaziti objekte i sprečavati ulazak u iste van radnog vremena, sprečavati potencijalno uništavanje imovine, vršiti nadzor nad sistemom protivpožarne zaštite, organizovati sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara i stalno dežurstvo sa potrebnim brojem lica stručno osposobljenih za sprovođenje mera zaštite od požara.
Takođe, učestvovaće u gašenju početnih požara. Pored toga, odabrane firme treba da vrše nadzor događanja na objektima, sistema protivpožarne zaštite i to 24 časa dnevno, uz pomoć video nadzora.
Ukoliko uoče incident, interventne ekipe angažovanih kompanija moraju da izađu na teren, a ukoliko postoji potreba, i da obaveste policiju, vatrogasce, komunalnu miliciju…
Ovaj posao obavljaće se na 11 lokacija.
Ko su firme koje su dobile posao?
Inače, firme koje su anažovane na ovim poslu već su poznate javnosti, prvenstveno zbog brojnih ugovora koje sklapaju sa državom.
Dobergard i Dobergard plus imaju istog vlasnika. Dobergard, pored obezbeđenja, pruža i usluge čišćenja, tako da je samo od početka godine angažovan od Srbijavoda, Beogradskog vodovoda, Zavoda za zaštitu spomenika kulture…
Njegova ćerka firma Dobergard plus dobijala je poslove od Beogradskih pijaca, Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Gradske opštine Palilula…
Treća firma, Soko grupa, u vlasništvu je četiri osobe. Jedan od njih, sa 20 odsto udela, je Zoran Livaja, bivši državni funkcioner povezan sa Srpskom naprednom strankom. On je, naime, 2013. godine postavljen na čelo Kancelarije za brze odgovore Vlade Srbije. Te godine, mediji su o njemu pisali kao o članu Izvršnog odbora SNS, dok su 2019. Navodili da je bio član Glavnog odbora.
Inače, na tender se javila i firma „Special security“, ali je njena ponuda iznosila oko 83 miliona dinara, što je više od procenjene vrednosti nabavke (70 miliona).
Grad Beograd daje više od milion evra za obezbeđenje svojih zgrada: Posao istim firmama kao i uvek