Rast populacije orlova krstaša u Srbiji je evidentan, ali rad na njihovoj zaštiti još ne može da bude završen. Pored neadekvatne pošumljenosti, pretnju po njihovu bezbednost predstavlja izgradnja vetroparkova i solarnih elektrana na područjima koja moraju da budu zaštićena.
Novu pretnju po staništa krstaša u Vojvodini predstavlja velika pomama za izgradnjom vetroparkova i solarnih elektrana na prostorima koji bi morali da budu zaštićeni, podseća Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS).
Kako se dodaje, negativan primer već postoji u susednoj Bugarskoj gde je nepromišljena gradnja takvih objekata uništila hiljadugodišnje pašnjake i postojeći biodiverzitet na njima.
„Upravo zato su važni podaci o tome gde se krstaši kreću, koja područja moraju ostati netaknuta, a to je onda višestruk benefit za čitav živi svet. Zbog toga je plan da do kraja godine sumiramo i nadležnim institucijama i javnosti predstavimo koja područja i na koji način treba zaštititi“, kaže Milan Ružić izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
„Drugačiji odnos prema prirodnim vrednostima, njihova zaštita i oporavak su ne samo neophodni, već su i mogući. Krstaši su dokaz. Ono što nam je posebno drago, jeste svest i podrška najšire javnosti koju smo dobili u kampanji ‘Za naše krstaše’ tokom koje je više od 440 građana svojim donacijama pomoglo da sakupimo više od milion dinara kojima smo jedino i mogli da sprovedemo sve ovogodišnje aktivnosti praćenja, zaštite i obeležavanja krstaša“, napominje Ružić.
Prema njegovom mišljenju, bićemo mirni tek kad populacija krstaša bude brojala, kao nekada, tridesetak parova i kada ih budemo vratili na njihova stara staništa, u Deliblatsku peščaru i na Frušku goru.
Kako se dodaje, nerazumevanjem Ministarstva za zaštitu životne sredine o značaju ove vrste, DZPPS je dobilo dozvolu za postavljanje svega jednog telemetrijskog odašiljača, umesto tri, koliko je bilo planirano i najavljeno da će postaviti za praćenje populacije ove jedinke.
„Ovakvom odlukom, ornitolozi, ali i najšira javnost koja prepoznaje i podržava napore za očuvanje ove vrste, ostaju uskraćeni za najvažnije informacije o lokacijama gde se ove ptice kreću, hrane i odmaraju, a ukoliko iz određenog razloga budu u opasnosti neće postojati mogućnost da im se adekvatno pomogne“, dodaje se u saopštenju.
Evropska unija je inače svetski lider u zaštiti životne sredine, a sa više od 400 miliona evra bespovratne pomoći, EU je i najveći donator u ovoj oblasti u Srbiji.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Na jačanje imuniteta najčešće pomislimo u jesenjem i zimskom periodu, kada smo najviše izloženi bakterijskim i virusnim infekcijama, a kada traje sezone gripa, kao što je to sada slučaj, dobro je znati i pod...
Međunarodna organizacija za zaštitu prirode (WWF) upozorila je danas, na Dan planete Zemlje, da neracionalna proizvodnja i bacanje hrane uništavaju planetu i da je jedan od načina kako da se ona sačuva racio...
Britanska serija Adolescence veliki je hit trenutno, u Srbiji je nedeljama jedna od najgledanijih na Netflixu. Munjevitom brzinom je postala jedna od najviše komentarisanih serija ove godine, ali i najbolje ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok