Srbija

20.12.2024. 13:01

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Otkrivena cena popravke nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu

Beta/DRAGAN GOJIC

Srbija

20.12.2024. 13:01

Ugovorena cena za popravku nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad, koja se 1. novembra obrušila, ubivši 15 i teško ranivši dvoje ljudi, iznosi blizu 29.000 dolara. Ovo se može videti u dokumentaciji koju je objavila Vlada Srbije.

Jedan od više stotina dokumenata koje je Vlada objavila na svom sajtu nakon pada nadstrešnice jeste i Aneks 2 komercijalnog ugovora o modernizaciji i rekonstrukciji mađarsko-srpske železničke pruge na teritoriji Republike Srbije, za deonicu Novi Sad – Subotica.

Ovaj dokument potpisali su 9. decembra 2022. godine tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i v.d. direktora Infrastruktura železnica Srbije Nebojša Šurlan sa izvođačima radova, tačnije predstavnicima kineskih kompanija CCCC i China Railway International Co.

Objavljena je i Odluka inženjera o prihvatanju dodatnih radova koji su predmet Aneksa, koje je izdala kompanija za nadzor “Utiber”. U tabeli koja je deo dokumenta, vidi se da je ukupna ugovorena vrednost svih radova oko 2,94 miliona američkih dolara.

Saglasnost na odluku inženjera poptpisala je Vesićeva pomoćnica Anita Dimoski, koja se nalazi u kućnom pritvoru. 

Nadstrešnica koštala skoro 29.000 dolara

Među 43 naknadna posla na stanici, spominje se i nadstrešnica.

Kako se navodi, potrebno je bilo obaviti “popravku nadstrešnice na južnoj fasadi krila B”. Upravo je to nadstrešnica koja se 1. novembra obrušila.

Ugovorena vrednost posla iznosila je tačno 28.782,43 dolara, odnosno, po tadašnjem kursu, oko 27.200 evra.

Izvođači radova, odnosno kineske kompanije, prethodno su predložile da ovi radovi koštaju nešto više, oko 30.800 dolara, ali je to Aneksom 2 smanjeno.

U dokumentu se, međutim, ne navodi šta tačno obuhvata popravka nadstrešnice, odnosno koje radove je potrebno izvesti.

Stoga, nije poznato da li su ovim obuhvaćeni svi radovi na nadstrešnici ili su vršeni i dodatni.

Za dodatne radove više od 80.000 dolara

Nadstrešnica ipak nije jedini deo krila B koji je bilo potrebno popraviti.

Navodi se, naime, da je potrebno izvršiti „dodatne radove na krilu B, južnoj fasadi i u okruženju“. Ugovorena cena ovih radova je oo 82.000 dolara.

Šta sve nije objavljeno?

Iako su Vlada i Infrastruktura železnice objavile više stotina dokumenata, neki od ključnih nedostaju, o čemu je Nova ekonomija već pisala.

Među dokumentima koji nisu objavljeni, verovatno su najbitniji građevinski dnevnici u kojima inženjeri opisuju ono što je tokom dana urađeno. Ova dokumentacija je važna jer, iako i sami inženjeri tvrde da se dnevnici popunjavaju neredovno, nekada i samo jednom u toku nedelje, ipak daju sliku o tome šta se dešavalo na terenu.

Pored toga, nije objavljen ni statički proračun za nadstrešnicu, za koji se iz dokumenata saznaje da je urađen, ali samog proračuna nema.

Takođe, javnost nije dobila na uvid ni projekat izvedenih radova, koji je dopuna tehničke dokumentacije realizovanog projekta u kome su prikazane sve promene i odstupanja stvarno izvedenih radova naspram prvobitno planiranog stanja, na osnovu kog je izdata građevinska dozvola.

Podsećamo, nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu obrušila se 1. novembra. Na licu mesta poginulo je 14 osoba, a jedna je podlegla povredama u bolnici. Dve osobe teško su povređene.

Otvorena je istraga, a ministri Goran Vesić i Tomislav Momirović podneli su ostavke. Vesić je uhapšen, ali mu je u međuvremenu ukinut pritvor. Uhapšena je i v.d. direktora Infrastruktura železnice Jelena Tanasković, koja je takođe podnela ostavku, a koja se trenutno nalazi u kućnom pritvoru.

Nedostaje ključna dokumentacija: Građevinski fakultet izdao saopštenje o papirima o padu nadstrešnice

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.