Srbija

30.11.2021. 11:32

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

Referendum u januaru, RIK odredio pravila za sprovođenje

Republička izborna komisija (RIK) je donela trinaest uputstava koji se odnose na sproveđenje republičkog referenduma, objavljeno je u Službenom glasniku.Sva uputstva doneta su na osnovu Zakona o referendumu i narodnoj incijativi koji је Nar...

Foto: Republička izborna komisija

Srbija

30.11.2021. 11:32

Referendum na kome će građani odlučivati o tome da li će biti usvojene izmene Ustava održaće se 16. januara 2022. godine, saopštio je predsednik Skupštine Ivica Dačić.

Referendumsko pitanje biće  „Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije“, a odgovaraće se sa „da“ ili „ne“.

Skupština je danas usvojila Predlog Akta o promeni Ustava Srbije, Predlog Ustavnog zakona o sprovođenju ovog Akta, kao i predlog odluke o raspisivanju republičkog referenduma.

Za usvajanje ovih akata glasala su 193 poslanika, dok je protiv bilo troje iz Pokreta socijalista.

„Promena Ustava se odnosi samo na onaj deo koji se tiče uređenja vlasti, odnosno načina izbora sudija i tužilaca i nema nikakve veze ni sa pitanjem preambule, odnosno pitanja Kosova i Metohije jer je naš stav o tome potpuno jasan, da je Kosovo i Metohija sastavni deo Republike Srbije, a naročito nema nikave veze sa raznim drugim pitanjima koja se politizuju u poslednje vreme“, rekao je Dačić.

On je pozvao građane da izađu na referendum i istakao da smatra da je u interesu Srbije da se potvrdi ova odluka Skupštine.

RIK odredio pravila o sprovođenju referenduma

Republička izborna komisija (RIK) je donela trinaest uputstava koji se odnose na sproveđenje republičkog referenduma, objavljeno je u Službenom glasniku. 

Sva uputstva doneta su na osnovu Zakona o referendumu i narodnoj incijativi koji је Narodna skupština usvojila 25. novembra, a istog dana ga je potpisao i predsednik Aleksandar Vučić.

NOVI TEKST ZAKONA O REFERENDUMU, ALI SA STARIM ODREDBAMA

RIK treba da da objektivne informacije, nejasno koje

RIK je dužan da u roku od 20 dana od dana raspisivanja referenduma usvoji i objavi „objektivne informacije o pitanju, odnosno aktu o kome se odlučuju na republičkim izborima“, piše u Uputstvu za obaveštavanje glasača o republičkom referendumu.

Informacije koje RIK treba da objavi na svom sajtu i dostavi glasačima na adrese treba da odražavaju „stavove strana koje se zalažu za različite odgovore na referendumsko pitanje“, piše u ovom podzakonskom aktu.

I u Zakon o referendumu je propisano da je RIK usvoji akt koji pruže objektivne informacije o pitanju o kome se odlučuje na referendumu. Ovde se naročito naglašava da je RIK obavezan da ovaj dokument objavi u medijima sa naglaskom na javne medijske servise.

Međutim, ni u zakonu ni u podzakonskim aktima nije definisano na koji način će se određivati grupe, odnosno pojedinci koji će obrazlagati stavove koji su, u ovom slučaju, „za“ ili „protiv“ izmena Ustava

Donetim uputstvima je određeno kako će izgledati priprema i primopredaja glasačkog materijala, kao što su glasački listići, izvodi iz biračkih spisaka i drugi obrasci ili ovlašćenja.

Da li su Ustav i zakoni dovoljan uslov za nezavisno pravosuđe?

Takođe, određeno je i kako bi trebalo da izgleda glasanja na i van glasačkog mesta, kao i rad glasačkog odbora. 

Doneto je i upustvo kojim se određuje da građani mogu podnositi pisane i elektronske zahteve RIK-u kako bi utvrdili da li je neko umesto njih glasao na referendumu. 

Uputstvom za utvrđivanje rezultata republičkog referenduma je određeno da glasački odbor u roku od 12 sati od zatvaranja biračkih mesta predaje glasački materijal potkomisiji u zgradi opštine ili grada, koja u roku 48 sati treba da utvrdi izveštaj o rezultatima glasanja sa svih glasačkih mesta na svojoj teritoriji i da ga dostavi Komisiji u roku od 24 sata.

IZMENE USTAVA U DELU KOJI SE ODNOSI NA PRAVOSUĐE ZAHTEVAJU REFERENDUM

Predlozi propisa koje je danas Skupština usvojila utvrdio je juče Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Oni su doneti po hitnom postupku, a kao razlog je navedeno da je „potrebno u što kraćem roku doneti Ustavni zakon za sprovođenje promene Ustava“.

Zakonom o sprovođenju akta o promeni Ustava određuje se da će sve sudie i tužioci koji su izabrani pre izmene amandmana ostati na funkcijama sve do kraja mandata.

U decembru 2020. Skupština je usvojila Predlog za promenu Ustava kojim se predviđaju promene koje se odnose na sudove i javna tužilaštva.

Venecijanska komisija je sredinom oktobra usvojila pozitivno mišljenje o predloženim izmenama ustava kao i o ustavnom zakonu koji je trenutno u plenumu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.