Srbija

01.02.2022. 14:44

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Neće se menjati naknada za povlašćene proizvođače struje

Naknada za podsticajpovlašćenih proizvođača električne energije ostaće ista kao prišle godine i iznosiće 0,437 dinara po kilovat času (kWh), odlučila je Vlada Srbije. Ta naknada se plaća proizvođačima koji proizvode struju iz...

Foto: Pixabay

Srbija

01.02.2022. 14:44

Naknada za podsticajpovlašćenih proizvođača električne energije ostaće ista kao prišle godine i iznosiće 0,437 dinara po kilovat času (kWh), odlučila je Vlada Srbije. Ta naknada se plaća proizvođačima koji proizvode struju iz obnovljivih izvora energije.

Naknada koja predstavlja jedan od takozvanih administrativnih troškova koji plaća svaki potrošač električne energije u Srbiji, poslednji put menjana je pre godinu dana.

Za 2020. godinu ona je bila tri puta manja i iznosila je 0,093 dinara za kilovat čas.

Šta sve plaćamo na računima za struju, a nema veze sa njenom potrošnjom?

Prema pisanju portala Balkangreenenergynews, visina te naknade na prosečnom računu za struju u Srbiji tada je sa 33 dinara, skočila na 153 dinara.

Ovaj trošak, koji se plaća za sve proizvođače „čiste“ eletrične energije u Srbiji, dobijaju i vlasnici malih hidroelektrana (MHE).

ČIJA SU BROJILA: UDRUŽENJA POTROŠAČA PROTVI EPS DISTRIBUCIJE

Pored njih dobijaju ih i vlasnici vetroelektrana, solarnih i gasnih elektrana. Podsticaji im se isplaćuju u vidu fid-in tarifa, ako su dobili status povlašćenih proizvođača električne energije i to praktično znači da im je država odobrila isplatu subvencija.

Prema mišljenju predstavnika udruženja za zaštitu potrošača Prosperitet iz Novog Sada, na računima za struju građani Srbije plaćaju još neke troškove koji nemaju veze sa utroškom struje: trošak garantovanog snabdevača, trošak za obračunsku snagu, naknadu za javne medijske servise, unapređenje energetske efikasnosti.

GRAĐANI SE ŽALE: PLATILI SMO BROJILO 100.000, ZAŠTO DA GA USTUPIMO EPS DISTRIBUCIJI

U Prosperitetu smatraju da bi Elektro-privreda Srbije (EPS), koja je državno preduzeće, samo naplatom troška obračunske snage svojim mogla da naplati oko 12,5 miliona evra mesečno, a da im pri tome ne proda nijedan kilovat-čas struje.

Građani i privreda u Republici Srpskoj prošle godine plaćali su za 15% manju naknadu za subvencionisanje obnovljivih izvora energije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.