Osnovni kapital firme Life biotech, koja je u Srbiji osnovana radi proizvodnje Sinofarm vakcine protiv koronavirusa, povećan je za ukupno 122,9 miliona dinara (1,05 miliona evra). Promene osnovnog kapitala prijavljene su Agenciji za privredne registre (APR) tek u martu ove godine, iako su ulozi povećani u toku 2022. godine.
Hayat biotech, arapsko-kineska kompanija i strani partner Srbije, uložila je u decembru 2022. goidne 111,5 miliona dinara (948.660 evra). Vlada Srbije povećala osnovni kapital za ukupno 11,4 miliona dinara (97.400 evra).
Srbija je dva puta povećavala svoj ulog. Prvi put u maju 2022. godine kada je uplaćeno 5,6 miliona dinara (47.300 evra), a drugi put u septembru prošle godine kada je država uplatila 5,9 miliona dinara (50.100 evra).
Kompanija Life biotech osnovana je u decembru 2021. godine.
Na sajtu kompanije Hajat biotek iz UAE piše da se otvaranje fabrike u Srbiji očekuje 2022. godine, da će kapacitet biti 60 miliona bočica i da će se one distribuirati u regionu.
„Life Biotech Doo u Beogradu, Srbija će biti prvo regionalno čvorište Hajat Bioteka izvan Ujedinjenih Arapskih Emirata, (koje će) učvrstiti naše prisustvo u balkasnkinm državama i omogućiti pristup regionu“, piše na sajtu Hajat Bioteka.
Hajat Biotek je osnovan 2021. godine kao zajedničko ulaganje između istraživačke farmaceutske kompanije Sinopharm CNBG i kompanije za veštačku inteligenciju i „klaud“ računarstva iz Abu Dabija G42.
Na pitanja Nove ekonomije iz arapske kompanije nisu odgovorili do objavljivanja teksta.
Fabrika vakcina za proizvodnju Sinofarm vakcina nalazi se u zemunskom naselju „Soko Salaš“ pored autoputa. Prema svim dostupnim informacijama, fabrika nikada nije počela sa radom. Nova ekonomija je nekoliko puta pokušavala da dobije informacije od državnih organa zbog čega je došlo do kašnjenja, ali odgovore nismo dobili.
Podsetimo, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić je 2021. godine rekla da će proizvodnja vakcina u novoj fabrici imati dve faze. Prva, koja predstavlja pakovanje uvezene supstance je trebalo da počne u martu i aprilu 2022. godine,
Za izgradnju fabrike bilo je zaduženo Ministarstvo odbrane, odnosno Vojnograđevinska ustanova „Beograd“, a za opremanje lokacije fabrike beogradska Direkcija za građevinsko zemljište.
Podsetimo, kako je Nova ekonomija pisala, Srbija je do sada potpisala ugovore vredne najmanje 5,6 milijardi dinara (47,7 miliona evra) koji se odnose na izgradnju fabrike vakcine i prateće infrastrukture.
Vlada Republike Srbije saopštila je da je na dana sednici usvojila Predlog zakona o izmeni Zakona o privatizaciji, kojim se uređuju uslovi i postupak promene vlasništva društvenog i javnog kapitala i imovine...
Država je ponovo donela Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500". Ovom uredbom, propisana je gramaža, sastav ali i maksimalna cena hleba koja se proizvodi od njega.Tako je Uredbom...
U prisustvu Delegacije Evropske unije u Srbiji, u Beogradu su danas predstavnici Uprave Ministarstva poljoprivrede Srbije za agrarna plaćanja i adekvatnih tela Crne Gore i Severne Makedonije potpisali sporaz...
U Srbiji je u proteklih nekoliko godina takozvani "Crni petak", dan kada prodavci tradicionalno nude velike popuste, postao veoma popularan način za brzo privlačenje velikog broja kupaca. Iako neke kompanije...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok