Srbija

30.03.2023. 09:02

Autor: Katarina Baletić

Kapital kompanije za proizvodnju kineskih vakcina u Srbiji povećan za milion evra

Fabrika za proizvodnju Sinopharm vakcina u Beogradu Foto: Paola Felix Meza

Srbija

30.03.2023. 09:02

Osnovni kapital firme Life biotech, koja je u Srbiji osnovana radi proizvodnje Sinofarm vakcine protiv koronavirusa, povećan je za ukupno 122,9 miliona dinara (1,05 miliona evra). Promene osnovnog kapitala prijavljene su Agenciji za privredne registre (APR) tek u martu ove godine, iako su ulozi povećani u toku 2022. godine.

Hayat biotech, arapsko-kineska kompanija i strani partner Srbije, uložila je u decembru 2022. goidne 111,5 miliona dinara (948.660 evra). Vlada Srbije povećala osnovni kapital za ukupno 11,4 miliona dinara (97.400 evra).

Srbija je dva puta povećavala svoj ulog. Prvi put u maju 2022. godine kada je uplaćeno 5,6 miliona dinara (47.300 evra), a drugi put u septembru prošle godine kada je država uplatila 5,9 miliona dinara (50.100 evra).

Kompanija Life biotech osnovana je u decembru 2021. godine.

Na sajtu kompanije Hajat biotek iz UAE piše da se otvaranje fabrike u Srbiji očekuje 2022. godine, da će kapacitet biti 60 miliona bočica i da će se one distribuirati u regionu.

„Life Biotech Doo u Beogradu, Srbija će biti prvo regionalno čvorište Hajat Bioteka izvan Ujedinjenih Arapskih Emirata, (koje će) učvrstiti naše prisustvo u balkasnkinm državama i omogućiti pristup regionu“, piše na sajtu Hajat Bioteka.

Printskrin kompanije Hayat Biotech

Hajat Biotek je osnovan 2021. godine kao zajedničko ulaganje između istraživačke farmaceutske kompanije Sinopharm CNBG i kompanije za veštačku inteligenciju i „klaud“ računarstva iz Abu Dabija G42.

Na pitanja Nove ekonomije iz arapske kompanije nisu odgovorili do objavljivanja teksta.

Fabrika vakcina za proizvodnju Sinofarm vakcina nalazi se u zemunskom naselju „Soko Salaš“ pored autoputa. Prema svim dostupnim informacijama, fabrika nikada nije počela sa radom. Nova ekonomija je nekoliko puta pokušavala da dobije informacije od državnih organa zbog čega je došlo do kašnjenja, ali odgovore nismo dobili.

Podsetimo, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić je 2021. godine rekla da će proizvodnja vakcina u novoj fabrici imati dve faze. Prva, koja predstavlja pakovanje uvezene supstance je trebalo da počne u martu i aprilu 2022. godine,

Za izgradnju fabrike bilo je zaduženo Ministarstvo odbrane, odnosno Vojnograđevinska ustanova „Beograd“, a za opremanje lokacije fabrike beogradska Direkcija za građevinsko zemljište.

Podsetimo, kako je Nova ekonomija pisala, Srbija je do sada potpisala ugovore vredne najmanje 5,6 milijardi dinara (47,7 miliona evra) koji se odnose na izgradnju fabrike vakcine i prateće infrastrukture.

Virus novih troškova

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.