Šest ekonomija Zapadnog Balkana mogu će biti konkurentije i rasti brže samo ukoliko prodube međusobne trgovinske veze, poručeno je na konferenciji o unapređenju kapaciteta koja je održana u Beogradu.
Konferenciju su organizovale Grupa Svetska banka, USAID i Švajcarski državni sekretarijat za ekonomske poslove, koji zajedno podržavaju države regiona u jačanju institucionalnih kapaciteta, protokola i procedura, a kako bi prekogranični protok robe bio lakši, brži i bezbedniji, navodi se u saopštenju Svetske banke.
Direktor Кancelarije Svetske banke za Srbiju Nikola Pontara rekao je da regionalna ekonomska integracija ključni pokretač „ekonomskog rasta i zajedničkog prosperiteta za Zapadni Balkan“.
Podrška je deo komponente za unapređenje kapaciteta u okviru Savetodavnog Projekta olakšavanja trgovine na Zapadnom Balkanu, koji je zamišljen da olakša regionalnu trgovinsku harmonizaciju i integraciju.
Projekat pruža podršku zemljama učesnicama da digitalizuju usluge, poboljšaju praksu upravljanja rizikom za izvoz robe i uspostave zajedničke granične punktove radi ubrzavanja carinskog pregleda.
„Ekonomska budućnost Zapadnog Balkana zavisi od sposobnosti svih vlada da olakšaju nesmetanu trgovinu, skraćujući time vreme i troškove prekograničnog protoka robe. Zbog toga, Vlada SAD podržava napore za usklađivanje procedura i prakse sa međunarodnim i standardima EU koji jačaju prekograničnu saradnju“, rekao je američki ambasador u Srbiji Кristofer Hil.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović rekao je da olakšavanje trgovine igra važnu ulogu u procesu dublje ekonomske integracije.
„Vlada aktivno radi i implementira aktivnosti predviđene Akcionim planom za zajedničko regionalno tržište i inicijativom Otvoreni Balkan, jer je to takođe i ključ za jačanje naših ekonomskih odnosa“, rekao je Momirović.
On je naveo, da je posle EU, CEFTA tradicionalno, drugi najveći spoljnotrgovinski partner Srbije sa udelom od 10,3 odsto u njenoj ukupnoj trgovinskoj razmeni sa svetom u 2022.
„Ukupna trgovina sa CEFTA članicama je dostigla skoro 7 milijardi evra u 2022. godini. Izvoz je dostigao skoro 4,9 milijardi evra a uvoz gotovo 2,1 milijardu evra“, rekao je Momirović.
Gde nas vodi Otvoreni Balkan? (Drugi deo)