Uprkos nešto usporenom ritmu prodaje nekretnina u glavnom gradu Srbije, luksuzni projekti i dalje privlače kupce, što pokazuje da interesovanje za prostor nije ravnomerno raspoređeno na ceo Beograd. Investitori nastavljaju da rade na novim projektima u elitnim delovima grada, jer interesovanje čak i kada je najskuplja zgrada u Beogradu u pitanju ne opada, zahvaljujući dijaspori.
Koji kriterijumi pokazuju luksuz stambenog objekta?
Postoje različiti kriterijumi po kojima možemo da odredimo luksuz nekog stambenog objekta. Oni ne određuju samo cenu kvadrata, već i ukupni nivo ekskluzivnosti i udobnosti koju zgrada pruža svojim stanarima. Evo koji se sve kriterijumi uzimaju u obzir:
Luksuzne zgrade se obično nalaze u prestižnim, centralnim delovima grada, uz atraktivne pejzaže, parkove ili reku. Blizina kulturnih i poslovnih centara takođe igra značajnu ulogu.
Upotreba visokokvalitetnih, dugotrajnih materijala, kao što su mermer, granit, stakleni zidovi i energetski efikasni sistemi, doprinosi luksuzu objekta.
Spa centri, teretane, bazeni, i druge ekskluzivne pogodnosti koje se nalaze unutar zgrade takođe dodaju visokoj klasi stambenog objekta.
Opremljenost sistemima za upravljanje grejanjem, rasvetom i sigurnošću, često sa pametnim tehnologijama, postala je standard u elitnim objektima.
Pružanje visokog nivoa sigurnosti sa obezbeđenjem i recepcijom 24/7, te dodatnim mernim sistemima za nadzor, doprinosi ekskluzivnosti ovih zgrada.
Obezbeđenje parkiranja, usluge portira, dečiji vrtići, ili čak tereni za sport specifični su luksuzni dodaci koji čine ovakve zgrade prestižnim mestima za život.
Luksuzne nekretnine kao stabilan sektor uprkos tržišnim oscilacijama
Prodaja nekretnina u Srbiji tokom 2024. godine beleži zanimljive promene. U glavnim urbanim centrima, poput Beograda i Novog Sada, primećen je pad cena starogradnje. Ovaj pad u proseku iznosi do deset odsto na pojedinim lokacijama, što je reakcija na smanjenu potražnju zbog visokih kamatnih stopa na stambene kredite.
U trećem kvartalu 2024. procenjuje se da neregulisano tržište nekretnina, koje obuhvata objekte neupisane u katastar, čini čak 32 odsto ukupnog prometa u Srbiji. Ovi podaci odražavaju veću nestabilnost tržišta i priliku za investitore i kupce zainteresovane za luksuzne nekretnine, gde se cene i dalje drže na višem nivou.
Izveštaj Republičkog geodetskog zavoda za 2024. godinu donosi pregled cena nekretnina u Beogradu i Srbiji u drugom tromesečju. Najskuplje nekretnine se nalaze u centralnim beogradskim opštinama kao što su Stari grad i Vračar. Razlike u cenama su u velikoj meri povezane s lokacijom i tipom objekta, gde su luksuzne stambene zgrade u centru značajno skuplje od ostalih.
Koja je najskuplja zgrada u Beogradu?
Najskuplja stambena zgrada u Beogradu nalazi se u Pariskoj ulici, u blizini Kalemegdana, gde cene kvadrata dosežu između 11.000 i 12.000 evra. Ova ekskluzivna lokacija nudi pogled na reku i istorijski deo grada, što dodatno povećava njenu vrednost.
Zgrada u pitanju sadrži brojne luksuzne pogodnosti kao što su teretana, recepcija, spa centar, i privatno obezbeđenje. Ove karakteristike čine je simbolom luksuznog stanovanja i najboljom opcijom za kupce koji traže visok nivo privatnosti i udobnosti.
Ostale luksuzne zgrade i kompleksi u Beogradu
Luksuzne stambene zgrade u Beogradu doživljavaju procvat, što je potkrepljeno sve višim cenama nekretnina u prestonici, gde, kao što smo već spomenuli, cene luksuznih kvadrata dostižu i 12.000 evra.
Potražnja za stanovima na prestižnim lokacijama kao što su Kalemegdan, Dorćol i Beograd na vodi raste uprkos opštem padu prodaje nekretnina. Kada smo kod nekih od najluksuznijih lokacija u prestonici, spomenućemo i ostale najskuplje zgrade u Beogradu.
Maison Royale (Kosančićev venac)
Luksuzni stambeni objekti postaju simbol prestiža u Beogradu. Zgrada Maison Royale na Kosančićevom vencu nudi vrhunske sadržaje za svoje stanare. Važne karakteristike uključuju sledeće:
Cena – Oko 10.000 evra po kvadratu.
Karakteristike – Spa centar, teretana, bazen.
Posebne pogodnosti – Mali broj stanova pruža ekskluzivnost i privatnost, uz blizinu kulturno-istorijskog jezgra grada.
Marina Dorćol (Donji Dorćol)
Sledeći na našoj listi je Marina Dorćol, luksuzni kompleks u donjem Dorćolu koji privlači brojne kupce pogledom na reku. Od ove lokacije možete da očekujete sledeće:
Prednosti – Lokacija na donjem Dorćolu uz reku, odlična infrastuktura i privatni sadržaji.
BW Riviera i BW Perla (Beograd na vodi)
U Beogradu na vodi, zgrade BW Riviera i BW Perla zauzimaju ekskluzivnu poziciju uz reku. Pored kompetitivne cene luksuznog prostora, obuhvaćeni su razni ekskluzivni dodaci. Ove zgrade nude sledeće:
Cena – Do 7.100 evra po kvadratu.
Karakteristike – Velnes centri, pogled na reku, visoki plafoni, portir.
Prednosti – Smatraju se elitnim rezidencijama s najboljim pogledom na reku Savu, pogodne za one koji žele luksuzan, moderan stil života uz kompletne dodatne sadržaje.
Kale Park Residence (Kalemegdan)
Zgrada Kale Park Residence nudi izvanrednu blizinu Kalemegdana i luksuzne pogodnosti. Neke od njih obuhvataju sledeće:
Cena – Do 8.000 evra po kvadratu.
Karakteristike – Teretana, recepcija i obezbeđenje 24/7.
Posebne pogodnosti – Lokacija uz Kalemegdan, prestižna adresa sa luksuznim sadržajima za ljubitelje starog gradskog jezgra.
Belgravia (Dorćol, Gospodar Jovanova)
Belgravia, ekskluzivni stambeni objekat smešten na Dorćolu, kombinuje moderan dizajn i pametne tehnologije. Sa nešto povoljnijim cenama po kvadratu od prethodno navedenih lokacija, ova zgrada nudi sledeće:
Cena – 6.100 – 6.600 evra po kvadratu.
Karakteristike – Moderan dizajn sa prostranim terasama i pametnim sistemima za upravljanje energijom.
Prednosti – Obezbeđenje i privatni sadržaji za stanare, a lokacija na Dorćolu nudi urbanu atmosferu sa luksuznim tonom.
Značaj i budućnost ekskluzivnih nekretnina u Beogradu
Luksuzne zgrade u Beogradu predstavljaju značajan korak u profilisanju grada kao moderne evropske metropole. Ovi objekti prvenstveno povećavaju tržišnu vrednost najatraktivnijih beogradskih opština, a samim tim doprinose unapređenju urbanog imidža i privlače investitore.
Predviđa se da će tržište luksuznih nekretnina i dalje rasti, posebno zbog potražnje među domaćim kupcima i dijasporom, uz dalji razvoj visoko kvalitetnih projekata u prestižnim beogradskim delovima.
Nastavkom ulaganja u ovakve projekte Beograd će dodatno učvrstiti svoj status u regionu kao destinacija za premijum stanovanje.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Japanski način života je poznat po promovisanju blistave kože, dugovečnosti i opšteg blagostanja. Evo nekoliko navika inspirisanih japanskom kulturom koje mogu poboljšati sjaj kože i uticati da telo bude što...
Prilikom planiranja putovanja u Evropu tokom decembra, Španija je često prvi izbor i naprivlačnija opcija, naročito u poređenju s Francuskom, Nemačkom, Portugalom i Italijom.Ovo je uglavnom zbog blaže kl...
Nakon što su kokoške na farmi jednog čoveka iz Kerale u Indiji snela jaja sa zelenim žumancima, stručnjaci sa Veterinarskog fakulteta u toj državi su utvrdili da je verovatni uzrok boje hrana koju su ptice d...
Mnogi izvršni direktori poput Tima Kuka iz Apple-a i Indre Noji iz Pepsija hvale se svojim rigoroznim jutarnjim rutinama, ali ne i Džef Bezos. Osnivač Amazona poznat je po tome što prve sate dana tokom dana ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok