U Evropskoj uniji 7,2 odsto građana pati od hronične depresije, što je mali rast u poređenju sa 2014. godinom, za 0,3 procentna poena, pokazali su podaci Eurostata za 2019. godinu.
Među zemljama Evropske unije, Slovenija ima najveći udeo stanovništa koji pate od hronične depresije, 15,1 odsto.
Na drugom mestu se nalazi Portugalija sa udelom od 12,2 odsto u celokupnoj populaciji, a sledeća je Švedska sa 11,7 odsto.
Kako da pomognemo sebi da budemo zadovoljnijiSa druge strane, najmanji udeo građana koji pate od hronične depresije ima Rumunija, 1 odsto, zatim Bugarska 2,7 odsto i Malta 3,5 odsto.
Nurijel Rubini upozorava – 10 godina depresije i duga nakon pandemije
Psiholog: Cilj terapije je da naučimo da tugujemoPrema podacima iz 2019. godine, veći je bio udeo žena nego muškaraca sa prijavljenom hroničnom depresijom u zemljama članicama Evropske unije.
Kako da ne postanemo žrtve?Najveći udeo žena sa hroničnom depresijom zabeležen je u Portugalu, 16,4 odsto, pa u Sloveniji, 16 odsto.
Slovenija je takođe zemlja u Evropskoj uniji sa najvećim udelom muškaraca sa hroničnom depresijom – 14,3 odsto. Iza je Švedska sa 10 odsto muškaraca koji pate od hronične depresije i Nemačka sa 9,9 odsto.