HBIS Group Serbia Iron & Steel je pred Privrednim sudom u Beogradu osuđen na kaznu od milion dinara zbog ispuštanja štetnih materija u atmosferu, u periodu od 2. jula 2021. godine do 29. decembra 2021. godine, u svom ogranku u Smederevu. Konkretno, HBIS je u Smederevu u ovom periodu na sovjim pogonima ispuštala zagađujuće materije u vazduh koje su bile 200 odsto veće od propisanih, navodi su u presudi u koji je Nova ekonomija imala uvid.
Izvršni direktor za proizvodnju u HBIS Vladan Mihailović, generalni menadžer primarne proizvodnje HBIS Miodrag Minić, direktor pogona čeličane Dušan Glišić, izvršni direktor za održavanje Jovica Dobrić i rukovodilac održavanja proizvodnje čeličane Slobodan Todorović takođe su osuđeni, i dobili su kazne od po 60.000 dinara kao jedni od odgovornih za havariju koja se dogodila.
U Zapisniku o inspekcijskom dazoru Ministarstva za zaštitu životne sredine, navedeno je da su na emiteru odsumporavanja oznake E4-3, u pomenutom periodu zabeležene vrednosti koje su dosezale od 101,65 do 141,76 miligrama PM čestica po metru kubnom. To je, ispostaviće se, i do 200 odsto veća vrednost od propisane zakonom.
Na emiteru sekundarnog otprašivanja čeličane oznake E4-4, zabeležene su vrednosti prekoračenja čestica od 103,3 miligrama po metru kubnom do 222,64 miligrama po metru kubnom, a na centrlanom emiteru čeličane oznake E4-7 vrednosti od 100,38 miligrama po metru kubnom do 130,78 miligrama po metru kubnom.
U presudi se navodi da je tokom 2021. godine evidentirano 11 polučasovnih srednjih vrednosti za praškaste materije za 200 odsto većih od granične vrednosti emisije.
HBIS Group Serbia Iron & Steel je u odgovoru Novoj ekonomiji pojasnio da se ovo desilo na emiterima Čeličane tokom 2021. godine.
Dodaju i da su na glavnim pretresima održanim u maju ove godine predstavnici kompanije konstatovali da su zabeležena prekoračenja emisija rezultat nepredviđenih okolnosti u proizvodnom procesu, i da su (u jednom slučaju) nastala kao posledica kvara na sistemu za otprašivanje.
„Kompanija je odmah nakon incidenata preduzela sve neophodne mere kako bi se slične situacije ubuduće izbegle. Već 2021. godine uvedene su nove procedure za praćenje kontinualnog merenje emisija, dok je tokom 2022. godine instaliran sistem alarma koji upozorava na potencijalna prekoračenja graničnih vrednosti, kako bi operateri mogli na vreme da reaguju u vanrednim situacijama i zaustave proizvodnju“, naveli su iz kompanije.
Dodali su da HBIS posvećena unapređenju zaštite životne sredine i da redovno sprovodi inspekciju opreme, godišnje, mesečne i nedeljne preglede, kao i preventivne mere pre kritičnih perioda.
„Podsećamo da je kompanija, još od preuzimanja vlasništva 2016. godine, odmah popravila sve kvarove na postojećim filterima i značajno unapredila ekološku zaštitu i bezbednost u fabrici“, naveli su u odgovoru.
Kompanija je navela da nikada ranije nije bila kažnjavana u slučajevima vezanim za narušavanje životne sredine, kao i da rade na modernizaciji tehnoloških procesa – u skladu sa zakonima Srbije i međunarodnim ekološkim standardima.
„Problem koji se desio u ovom slučaju iz 2021. godine rezultat je zastarele tehnologije koju je kompanija nasledila, a za čiju modernizaciju je potrebno vreme“, navela je HBIS Grupa, dodajući da su ključne investicije kompanije bile fokusirane na projekte zaštite životne sredine u vrednosti od preko 300 miliona evra.
Nikola Krstić, Jedan od osnivača pokreta Tvrđava, je u razgovoru za Novu ekonomiju podsetio da vazduh u Smederevu spada u treću kategoriju po zagađenosti u Srbiji (odnosno da je „prekomerno zagađen“).
Prema njegovim rečima, presuda koju je doneo Privredni sud u slučaju HBIS-a je „mizerna“, odnosno gotovo simbolična. Međutim, kako je dodao, kazna „predstavlja korak više i dobru bazu za dalju borbu“.
„Ona daje i dobar argument svim meštanima koji žive u okolini Železare da možda podnesu i tužbu i odštetne zahteve ukoliko smatraju da su oštećeni ovim incidentom. Sada je država po prvi put priznala da postoji zagađenje u Smederevu“, kazao je Krstić.
Dodao je da pokret Tvrđava nije protiv rada fabrike u Smederevu, niti da ima problem sa tim što ova kompanija pripada kineskoj grupi, već da je protiv „nepoštovanja zakona i Ustava Srbije“.
Udruženje Tvrđava je radilo istraživanje o zagađenju vazduha u toku 2023. godine, pod nazivom „Izvori zagađenja vazduha u Smederevu“, koje je pokazalo da je tamošnja industrija najveći izvor zagađenja vazduha.
Naime, 31 odsto zagađenja dolazi industrijskog sektora u Smederevu, dok je na republičkom nivou taj procenat znatno manji – svega osam odsto.
„Podaci Agenciije za zaštitu životne sredine pokazuju da su kotlarnice i ložišta izvor zagađenja na republičkom nivou 64 odsto, a u Smederevu je to 51 odsto. Sektor saobraćaja doprinosi zagađenju vazduha na republičkom nivou deset odsto, dok u Smederevu taj broj iznosi osam odsto. Kada su u pitanju drugi izvori zagađenja, u Srbiji je to 17 odsto a u Smederevu deset odsto“, kazao je Krstić.
HBIS Grupa u Srbiji je društvo osnovano 2016. godine i nalazi se u sastavu korporacije HBIS GROUP.
Poznata je po proizvodnji čelika, toplo i hladno valjanih proizvoda i belog lima. Projektovani proizvodni kapacitet fabrike je 2,2 miliona tona gotovih proizvoda godišnje, a kompanija, kako se navodi na sajtu zapošljava više od 5.000 radnika.
Proizvodne pogone kompanije HBIS Serbia čine fabrika u Smederevu za proizvodnju toplo i hladno valjanih ravnih čeličnih proizvoda i fabrika u Šapcu za proizvodnju belih limova.
Kompanija je u 2023. godni ostvarila poslovni prihod od 810,3 miliona evra.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
11 polucasovnih prekoracenja za nekoliko meseci… Stvarno katastrofalno.Kada je USS to radio konstantno godinama na postrojenjima stare aglomeracije cutali ste jer svima nam je vazduh bio kao planinski…
kazna, prijava, kazna… jedna prijava, jedna kazna, ne znaci nista, kap u moru! ova drzava ima zakone i normative koji bi trebalo da se postuju i sprovode!
Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, možda je i najeminentniji monetarni stručnjak u Srbiji, o čemu svedoče i dve Fulbrajt stipendije, jedna upravo iz monetarne oblasti i druga za istraž...
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju. Sada, predsednik Srb...
Agencija S&P Global povećala je rejting OTP Banke na BBB/A-2 na veću otpornost prema mogućem državnom stresu - navodi agencija za ocenu kreditnog rejtinga u svom saopštenju od 14. aprila 2025. godine. Ag...
Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića predsedniku Francuske Emanuelu Makronu, bila je veoma malo propraćena u francuskim medijima. Razlog tome jeste činjenica da Vučić nije dao nijedan intervju francus...
Aleksandar Vučić ponovio je u višesatnom gostovanju na jednoj od režimskih televizija da je dobio poziv da prisustvuje Republikanskom nacionalnom komitetu početkom maja. On je tom prilikom naveo da postoji...
Naftna industrija Srbije (NIS) dobila je danas treće odlaganje uvođenja američkih sankcija zbog većinskog ruskog vlasništva u toj kompaniji. Ovoga puta uvođenje sankcija odloženo joj je za čak dva meseca, odnosno do 27. juna. Rok prethodno odloženi...
Prvi hvalisavac Srbije, njen predsjednik Aleksandar Vučić, se 11. aprila 2025. godine, dan uoči početka SNS-ovog skupa nazvanog "Ne damo Srbiju", pohvalio da je, kako je rekao, imao čast da zajedno sa svojim narodom, rame uz rame s ljudima iz svih...
Svim čitaocima lista Danas u subotu, 26. aprila, poklon poster za protest "Džaba vam sve, moja baba gleda N1", sa ilustracijom Gradimira Smuđe, svetski poznatog ilustratora....
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok
11 polucasovnih prekoracenja za nekoliko meseci… Stvarno katastrofalno.Kada je USS to radio konstantno godinama na postrojenjima stare aglomeracije cutali ste jer svima nam je vazduh bio kao planinski…
Pa šta ste očekivali od Kineza da će da čuvaju okolinu, daleko im lepa kuća.
…скроз!
Па ја овде не видим ни кинеска ни америчка имена као кривце,већ наших полтрона којима су битне плате и каријере.
kazna, prijava, kazna… jedna prijava, jedna kazna, ne znaci nista, kap u moru! ova drzava ima zakone i normative koji bi trebalo da se postuju i sprovode!