Trgovanje kriptovalutama je u Srbiji i svetu postalo veoma popularno poslednjih godina. Kako trgovanje kriptovalutama nosi sa sobom određeni rizik, mnogi se pitaju koje su to najbolje kripto menjačnice u svetu i kod nas.
Ulaganje u kriptovalute se pokazalo poslednjih godina kao vrlo rizično, što zbog raznih kripto prevara i gašenja menjačnica, što zbog hakerskih napada. Zato je postalo važno naći pouzdanu menjačnicu koja daje sigurnost za novac koji ste uložili.
Šta su to kripto menjačnice i kako se one klasifikuju?
Kripto menjačnice su finansijske organizacije, biznisi ili platfrome koji omogućavaju razmenu i prodaju kriptovaluta za druge kriptovalute, druge digitalne derivate ili realan novac. Postoje dve vrste kripto menjačnica: cetralizovane ili CEX i decentralizovane ili DEX.
Šta su to centralizovane kripto menjačnice ili CEX?
Centralizovane menjačnice ili (centralised exchange) skraćeno CEX, su menjačnice koje koriste posrednika u razmeni valuta. Centralizovane menjačnice omogućavaju posrednicima veću sigurnost i više opcija pri odabiru valuta kojima će trgovati ili razmenjivati.
Decentralizovane menjačnice (decentralized exchange) ili skraćeno DEX su kriptoberze ili menjačnice gde korisnici mogu bez posrednika da razmene jednu kriptovalutu za drugu. DEX menjačnice rade po principu P2P (peer-to-peer), gde korisnici na jednom blokčejnu (blockchain) razmenjuju tokene koji su podržani na toj mreži.
Koje su najbolje centralizovane kripto menjačnice u svetu?
Centralizovane menjačnice su uglavnom regulisane zakonom i time daju veću sigurnost korisnicima platforma. Neke od najpoznatijih kripto menjačnica u svetu su Koinbejz (Coinbase), Bajnens (Binance), Kraken, Aphold (Uphold) i OKX. Svaka od njih pruža trgovcima određene pogodnosti, ali isto tako svaka ima i svoje nedostake u vidu visokih naknada, limitiranog broja novčića, limite na trgovine i mnoge druge. Uglavnom trgovci kriptovaluta iz ovih razloga koriste više menjačnica kada trguju.
Koinbejz (Coinbase) je najpopularnija menjačnica na svetu
Ako ste imalo zagrebali u kripto svet sigurno ste čuli za Koinbejz kao jednu od najpopularnijih menjačnica na svetu sa preko 130 tokena i više od 400 trgovačkih parova. Platforma je idealna za početnike jer ima dobar i lak interfejs, kao i mnoge alate za učenje trgovanja na kriptoberzi. Platforma podržava metode plaćanja preko Pejpala (PayPall), kreditnih kartica i bankovnih transfera, što omogućava pristup korisnicima iz svih delova sveta.
Bajnens (Binance) ima najjeftinije naknade za trgovanje
Druga po redu po popularnosti jeste Bajnens (Binance) globalna menjačnica. Ova menjačnica nudi preko 600 tokena i vrlo niske naknade trgovine. Takođe, menjačnica ima sopstveni blokčejn, kao i svoj token, BNB token. Ova menjačnica nudi različite metode plaćanja u preko 100 valuta. Ono što izdvaja ovu platformu jeste vrhunska bezbednost, kao i osiguranje koje nudi korisnicima u slučaju gubitka imovine nastale zbog narušavanja bezbednosti.
Kraken je za profesionalce u kripto svetu
Treća centralizovna menjačnica koju izdvajamo jeste Kraken. Kraken je vodeća kripto menjačnica koja nudi preko 200 kriptovaluta. Ona je takođe jedna od prvih platfromi koja je počela da nudi trgovačke parove u evrima protiv Litecoina i Bitcoina. Ono što je ističe od drugih platfomi jesu upravo napredni alati za analizu tržišta i kriptovaluta. Kraken je trenutno dostupan u preko 190 zemalja, a poseduje regulatorne licence u Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Italiji.
.jpg)

Koje su najbolje kripto menjačnice u Srbiji
U Srbiji je 2020. donet zakon o digitalnoj imovini, kojim se između ostalog reguliše i oblast kripto menjačnice. U zakonu kripto menjačnice su definisana kao privredni subjekti koji pružaju određene usluge vezane za digitalnu imovinu. Licence za rad sa digitalnom imovinom po sada već starom zakonu izdaje Narodna banka Srbije, ali kako Srbija vodi konzervativnu politiku prema kriptovalutama do sada su izdate samo dve licence, iako je kandidata bilo više. Trenutno u Srbiji postoje dve licencirane kripto menjačnice ECD i Crypto12.
ECD je najstarija kripto menjačnica u Srbiji i regionu
ECD je jedna od prvih menjačnica u Srbiji nastala još 2012. a licencu za rad je dobila prva 2022. Ona je takođe i jedna od najvećih regionalnih menjačnica, kao i jedna od prvih koja je postavila i mrežu kriptomata (bankomati za kripto). Menjačnica daje opcije automatske kupovine kriptovaluta za dinare, a dostupno je 12 valuta (BTC, LTC, BCH, ETH, USDT, USDC, ADA, SOL, TRX, MATIC, AVAX, DOT).
Takođe, platforma daje opciju i kripto za kripto kupovine (Crypto2Crypto), što omogućava laku zamenu jedne kriptovalute za drugu. Platforma pored svojih kriptomata nudi i digitalne novčanike (wallet). Da bi ste počeli da trgujete na ovoj platformi moraćete prvo da se registrujete slanjem mobilnog broja telefona, a zatim ćete morati da idete na lično prepoznavanje. ECD nudi više opcija koje možete da birate za registraciju.
Minimaln iznos za kupovinu neke kriptovalute je 2.000 RSD recimo za Bitcoin Cash, dok je maksimalan limit određen na 99.999.999 RSD.
Crypto12 je druga registrovana menjačnica u Srbiji
Crypto12 je menjačnica nastala iz konsultantske firme Vescon, kompanije koja se bavila procedurama KYC verifikacije i razvojem procedura protiv pranja novca. Kako imaju dugo iskustvo u bankarskom svetu, firma je odlučila da se upusti u kripto svet i time postala druga licencirana menjačnica u Srbiji. Sama platforma ne nudi neke velike razlike u odnosu na ECD menjačnicu.
Na primer, interfejs Crypto12 menjačnice ima mnogo više podataka, što je za iskusne kripto trgovce prednost, ali za početnike može da bude zbunjujuće. Takođe, Crypto12 menjačnica ima minimalni iznos koji možete uplatiti od 100 evra. Što se verifikacije tiče, i ovde je procedura ista kao i kod ECD menjačnice, verifikacija putem mobilnog telefona, potom lična verifikacija.
Šta je sa kripto menjačnicama koje nisu registrovane u Srbiji?
Trebalo bi naglasiti da iako je većina svetskih platformi dostupna za trgovinu u Srbiji, one ne spadaju pod zakone Republike Srbije. Tačnije, ukoliko želite da novac povučete na svoj bankovini račun i platite porez to ćete morati da uradite preko nekih od ove dve registrovane menjačnice u Srbiji. Takođe, kada trgujete na stranim platformama gledajte da sačuvate podatke o svim transakcijma, jer ćete za plaćanje poreza u Srbiji morati da dokažete početnu nabavnu cenu kriptovalute koju ste kupili.