U prvih mesec i po dana 2022. godine u kompanije koje se bave finansijskim tehnologijama (fintech) investirano je preko 18 milijardi dolara, što znači da je ovaj sektor na putu da obori prošlogodišnji istorijski rekord, navodi se u izveštaju kompanije Citi Global Insights koji prenosi Axios.
Ove kompanije su prošle godine privukle rekordnih 136,8 milijardi dolara, a posmatrači tržišta su se pitali da li se ti nivoi finansiranja mogu održati, a dosadašnji brojevi sugerišu da investitori potvrđuju da mogu.
Tokom prošle nedelje, finansiranje fintech-a u ovoj godini je porastu, čak 20 odsto više u odnosu na period od januara do februara 2021. godine, sa velikim ponudama poput FNZ-a, Citadel Securities i Checkout.com-a koje su bile najveće.
Crypto je ostvario najveće dobitke ove godine, sa prikupljene 4,1 milijarde dolara u poređenju sa oko 800 miliona dolara u prva dva meseca prošle godine.
U prva dva meseca 2021. godine, američke kompanije su dominirale sa 64 odsto ukupnog investiranog novca, a ove godine Evropa sa 32 odsto parira Americi sa 39 odsto u trci za finansiranjem.
Mnogi od ovih poslova su verovatno dosta koštali u 2021. godini, kada su procene još uvek bile „vruće“, a pretnja od povećanja kamatnih stopa je još mala.
Privatna tržišta ipak kasne nekoliko kvartala u poređenju sa javnim tržištima, međutim postoje skoro rekordne količine rezervi likvidnih sredstava širom industrije privatnog kapitala kojima je potrebna primena, sa specijalizovanim fondovima fokusiranim na kriptovalute koje se pojavljuju.
Još uvek je neizvesno da li će finansiranje fintech-a zaista zabeležiti novi rekord ove godine, ali ako dođe do usporavanja, to bi moglo biti sličnije kontrolisanom padu nego masovnoj imploziji.