Švajcarski ogranak britanske banke HSBC sakrio je velike sume novca za ljude koji su suočeni s optužbama za ozbiljna krivična dela.
Kako se navodi, reč je o delima poput krijumčarenja droga, korupcije ili pranja novca, objavio je britanski list Gardijan.
U okviru serije tekstova o nezakonitom poslovanju HSBC, Gardijan je već preneo podatke „Svisliksa“ koje je objavio konzorcijum istraživačkih novinara i evropskih medija, da je ta banka pomagala bogatim klijentima, uključujući neke iz Srbije, da izbegnu poreze i sakriju milione dolara.
Uprkos zakonskoj obavezi od 1998. da sprovodi posebne provere kod rizičnijih klijenata, HSBC je otvarao račune osobama umešanim u
šest čuvenih skanadala u Afirci, uključujući najveći korupcionaški slučaj u Keniji, trgovinu „krvavim“ dijamantima i nekoliko spornih prodaja vojne opreme, piše danas Gardijan.
HSBC je takođa držao sredstva za bankare optužene za pljačku fondova iz država bivšeg Sovjetskog Saveza, kao i ljudi umešanih u korupciju u državnu naftnu kompaniju na Malti, krijumčarenje kokaina iz Dominikanske republike i doping profesionalnih biciklista u Španiji.
Švajcarski ogranak je imao i račune za, kako se navodi, „politički izložene ljude“, što znači više političke zvaničnike ili njihove rođake s povećanim rizikom za umešanost u korupciju, pranje novca ili izbegavnaje međunarodnih sankcija, pri čemu nema mnogo naznaka o dodatnim proverama njihovih aktivnosti.
Umešanost HSBC-a u sumnjivo poslovanje zavisi od slučaja do slučaja, pokazuju podaci „Svisliksa“, navodi Gardijan.
U nekim slučejevima, tajni računi su izgleda bili direktno korišćeni za transakcije u korupciji, dok je u drugima banka obezbeđivala usluge pojedincima koji su javno otpuženi za nezakonito postupanje.
Suočen s novim podacima, HSBC je za Gardijan priznao da je posle kupovine banke u Ženevi 1999, „bilo previše visokorizičnih računa“, a da su standarni provere bili niski.
Ta banka je odbila da raspravlja o detaljima pojedinačnih klijenata, ali je poručila da je preduzela mere za rešavanje problema – zatvorila je račune osoba koje nisu mogle da dokažu ispunjavanje poreskih obaveza, prestala je otvara račune u slučajevima kada nije moguća obavezna kontrola, dok je pooštrila procedure za sprečavanje pranja novca.
HSBC je i ranije bila na udaru zbog neproveravanja klijenata – odbor Senata Kongresa SAD je bio veoma kritičan zbog loše kontrole pranja novca u toj banci uz optužbe menadžeta da nisu uzimali u obzir veze s finansiranjem terorističkih grupa.
17 ћемо да мажемо на леба а 18 ће мо да сипамо у тракторе.