Grčka i kreditori iz zemalja evrozone postigli su napredak u dogovoru oko početka tehničkih razgovora o zahtevima Atine da se olakša teret grčkog duga.
Obe strane su načinile pomirljive poteze na samitu lidera EU u Briselu u četvrtak, ohrabrujući nade investitora da će biti postignut sporazum kojim bi se izbegao izlazak Grčke iz zone evra, izvestio je AP.
„Evropa uvek ima za cilj pronalaženje kompromisa i to je uspeh Evrope“, izjavila je po dolasku na samit u Briselu nemačka kancelarka Angela Merkel, preneo je Rojters.
„Nemačka je spremna za to. Treba, međutim, takođe reći da kredibilitet Evrope zavisi i od toga da poštujemo pravila i budemo pouzdani jedni drugima“, dodala je Merkel.
Grčki premijer Aleksis Cipras je takođe delovao raspoloženo za kompromise, preneo je AP.
„Potrebno je da nađemo rešenje koje poštuje pozicije svih strana, tako da će taj sporazum morati da bude zasnovan na suštinskim vrednostima Evrope, demokratiji i glasu naroda, ali i na neophodnosti da se poštuju evropska pravila“, kazao je Cipras.
Prilikom susreta Ciprasa i Merkelove u Briselu nemačka kancelarka je uz osmeh čestitala Ciprasu na izboru i izrazila nadu da će dobro sarađivati uprkos teškoćama, na šta je grčki premijer uzvratio da se i on tome nada.
Nakon sastanka sa šefom Evrogrupe, Jerunom Dajselblumom, Cipras je pristao da se predstavnici grčke vlade sretnu sa zvaničnicima Evropske komisije, Evropske Centralne banke i MMF-a.
Zvanična Atina je pod pritiskom da što pre pronađe zajednički jezik sa međunarodnim kreditorima, koji su joj pozajmili 240 milijardi evra u okviru programa pomoći.
Cipras je izjavio da njegova vlada, koja pokušava da sa Evropskom unijom dogovori nove uslove vraćanja grčkih dugova, neće podleći pritiscima da prekrši obećanja data svojim glasačima.
„Grčka ne ucenjuje, ali i neće pristati na ucene“, rekao je Cipras po završetku samita Evropske unije u Briselu, prvog kojem prisustvuje otkad je njegova radikalna levičarska stranka Siriza prošlog meseca došla na vlast u Grčkoj, prenela je agencija AFP.
Cipras je ipak dodao da je tokom samita Grčka pristala da sa svojim partnerima iz evrozone započne tehničke pregovore uoči ključnog sastanka ministara finansija u ponedeljak, u pokušaju da se pronadje zajednički jezik po pitanju uslova pod kojim je Grčka od medjunarodnih kreditora dobila paket finansijske pomoći vredan 240 milijardi evra.
Grčki premijer je izrazio nadu da bi na sastanku ministara finansija 19 članica evrozone sledeće nedelje, mogao da bude postignut dogovor o vraćanju dugova koji bi bio „prihvatljiv za obe strane“.
Cipras je, međutim, ponovio da postizanje bilo kakvog napretka zahteva napuštanje postojećeg programa pomoći, kao i ukidanje omražene „trojke“ kreditora, koju čine EU, Međunarodni monetarni fond i Evropska centralna banka, a koja nadgleda primenu mera štednje.
„Zaboravite program, on više ne postoji. Ni trojka više ne postoji“, istakao je grčki premijer.
On je naglasio da su bez presedana bolne mere štednje, koje je Grčka morala da uvede u zamenu za pomoć od međunarodnih kreditora.
„Ne možemo da poredimo Grčku sa drugim zemljama. Ona je poseban slučaj kad je reč o oštrini mera štednje, dužini njihove primene i šteti koje su one nanele grčkom društvu“, rekao je Cipras.
Predsednik grčke vlade je dodao da je njegova vlada posvećena tome da dogovori novi kreditni program koji će pomoći Grčkoj da preživi narednih nekoliko meseci i spreči potencijalno štetan izlazak iz evrozone.
Kako je to moguce ako odvajamo od plate za zdravstveno???