Svet

19.04.2022. 12:08

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

Rojs-Rojs: Do kraja decenije stiže struja iz malih reaktora

Foto: Pixabay

Svet

19.04.2022. 12:08

Kompanija Rols-Rojs (Rolls-Royce) će dobiti odobrenje britanskog regulatora za dizajn svog malog modularnog nuklearnog reaktora (Small Modular Reactor, SMR) najverovatnije do sredine 2024. godine, preneo je Rojters. Novi reaktor mogao bi da proizvodi struju već od 2029. godine.

„Pokušavamo da sarađujemo sa našom vladom, kao i sa svima ostalima kako bismo mogli da isporučimo struju do 2029. godine“, rekao je predstavnik kompanije Rolls-Royce Small Modular Reactorsa, Pol Stejn.

U međuvremenu, Rols Rojs će početi sa proizvodnjom delove reaktora za koje ne očekuje promene u dizajnu.

Mali modularni reaktori snage 470 megavata (MW) koštaju 1,8 milijardi funti (2,34 milijarde dolara) i gradiće će se na zemljištu od 10 hektara, odnosno veličina će im biti kao 10 fudbalskih igrališta.

O malim modularnim nuklearnim elektranama prošle godine je govorio sada već bivši vršilac dužnosti direktora Elektro-privrede Srbije (EPS) Milorad Grčić, nakon velikih problema sa kojima se to preduzeće suočilo u procesu proizvodnje struje.

Više o tome možete da pogledate na SLEDEĆEM LINKU.

Za razliku od tradicionalnih reaktora, SMR-ovi su jeftiniji i brži za izgradnju, a mogu da se postave i u brodove i avione.

Incident u bugarskoj nuklearki, dva dana nakon odluke o izgradnji novog reaktora
Srbija učestvuje u vežbi simulacije nuklearnog incidenta

Kako se objašnjava, njihov „modularni“ format znači da oni mogu da se otpreme u kontejnerima iz fabrike u kojoj su proizvedeni i relativno brzo mogu da se instaliraju na bilo koje mesto.

Britanska vlada zatražila je od nuklearnog regulatora da započne proces odobravanja u martu, nakon što je u novembru podržala Rols-Rojsov krug finansiranja tog projekta od 546 miliona dolara za razvoj prvog SMR-a u toj zemlji.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva se nada da će SMR-ovi pomoći u smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i smanjiti emisije ugljen-dioksida (CO2).

Bil Gejts razvija nuklearni reaktor najnovije generacije
Bil Gejts ulaže četiri milijarde dolara u nuklearku

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.