Svet

08.03.2022. 13:46

CNBC

Autor: Nova Ekonomija

Šel se izvinjava zbog kupovine ruske jeftine nafte

Naftni gigant Šel saopštio je da prekida nabavku ruske sirove nafte, kao i da zatvara benzinske stanice u Rusijii, prenos CNBC. Šel će takođe u toj zemlji obustaviti sve aktivnosti u vezi sa gorivima i mazivima za vazd...

Pixabay

Svet

08.03.2022. 13:46

Naftni gigant Šel saopštio je da prekida nabavku ruske sirove nafte, kao i da zatvara benzinske stanice u Rusiji, prenos CNBC. 

Šel će takođe u toj zemlji obustaviti sve aktivnosti u vezi sa gorivima i mazivima za vazduhoplovstvo.

Naftna kompanija se izvinila zbog prošlonedeljne kupovine ruske nafte sa „velikim popustom“ i objavila da se povlači svoje učešće u svim ruskim ugljovodonicima. 

Šel je u petak kupio 100.000 metričkih tona uralske sirove nafte iz Rusije, navodno sa velikim popustom. Veliki broj kompanija je u tom trenutku izbegavao rusku naftu nakon invazije Moskve na susednu Ukrajinu. 

Kompaniji su upućene teške kritike, a između ostalog i od ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dmitora Kuleba koji je apelovao na kompanije da prekinu poslovanje sa Rusijom. 

Rojters: Cene nafte najveće od 2008. godine

Izvršni direkor Šela Ben van Beurden rekao je da je kompanija bila „akutno svesna“ da je njena odluka da kupi rusku sirovu naftu, koja bi potom bila prerađena u proizvode poput dizela i benzina, nije bila ispravna i da se zbog toga izvinjavaju. 

Kompanija Šel je već ranije objavila da namerava da se povuče iz zajedničkih poslova sa ruskim gigantom Gazpromom i njegovim povezanim licima,  kao i da će prihod od „snižene ruske nafte“ usmeriti ka fondu za humanitarnu pomoć za Ukrajinu. 

IEA će pustiti u promet 60 miliona barela nafte iz rezervi

Van Beurden je poručio da su društveni izazovi koje je iznedrio rusko-ukrajinski rat pojačali dilemu između „vršenja pritisaka na rusku vladu zbog njenih zločina u Ukrajini i obezbeđivanja stabilnih i sigurnih energetskih rezervi u Evropi“. 

„Na kraju krajeva na vladama je da odluče o neverovatno teškim kompromisima koji moraju da se naprave tokom rata u Ukrajini. Nastavićemo da sarađujemo sa njima (vladama) kako bi pomogli u upravljanju mogućim  uticajima na bezbednost energetskih zaliha, posebno u Evropi“, rekao je on.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.