Svet

28.01.2022. 14:09

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Slovenačka privreda u vanrednoj situaciji zbog skupe struje

U 2021. godini, u poređenju sa 2020., troškovi energije za kompanije porasli su za blizu 18 odsto. Očekuje se da će procenjeni troškovi energije u 2022. godini premašiti troškove energije za skoro 128 odsto u 2021. 12 ...

Foto: Pixabay

Svet

28.01.2022. 14:09

Polovina slovenačkih kompanija ocenjuje da im je ugroženo dugoročno postojanje zbog skupih energenata, pokazala je anketa koju je sprovela Gospodarska zbornica Slovenije (GZS)Energenti u Sloveniji prošle godine poskupeli su za 18 odsto, a ove godine očekuje se novo poskupljenje od 128 procenata.

Trećina slovenačkih kompanija navode kako očekuju poskupljenje od 300 odsto, jer  nove cene energenata tek treba da ugovore sa distributerima. To su uglavnom preduzeća koja su ih prošle godine ugovarala po niskim cenama, a u ovu godinu ulaze bez ugovora ili sa ugovorom koji sadrži nove cene.

„Mi smo u vanrednoj situaciji, jer dolazi do nenormalnog povećanja cena energenata. Situacija je veoma ozbiljna, većinu tih problema možemo očekivati 2022. godine“, kaže Vesna Nahtigal, direktorka GZS.

Prema njenim rečima, mnoge kompanije imaju dugoročnu strategiju za snabdevanje energijom. Ona naglašava i da su kompanije u problemima zbog nedostataka sirovina i komponenti koje se koriste u proizvodnji.

Slovenija retroaktivno pokriva plate u epidemiji

„Cena struje je od ključnog značaja za proizvodne kompanije i utiče na konkurentnost. Zbog toga se na nacionalnom nivou mora da se obezbedi stabilno snabdevanje tim enegentom, kao i razumna cena“, ocenila je direktorka slovenačke privredne komore.

Nahtigalova smatra da država već treba da interveniše i obuzda cenu energenata dodelom bespovratne finansijske pomoći preduzećima, a odmah bi mogle da se cene naknada za korišćenje električne mreže.

STRATEGIJA ZA IZBEGAVANJE BANKROTA

Prema rezultatima ankete koju je sprovelo to udruženje, 12 odsto slovenačkih kompanija navodi kako je spremno da prestane sa proizvodnjom zbog skupljih energenata. Trećina navodi kako je energente već plaćala 10 odsto više tokom prošle godine.

Prema podacima GZS, 43,5 odsto preduzeća koja su učestvovala u anketi ove godine će koristiit struju u proizvodnji, 21 odsto gas, 10 odsto nije ugovorilo nabavku struje, a 51 odsto još nije ugovorilo nabavku gasa.

Najveći broj slovenačkih kompanija 88 odsto navodi da će skuplje energente uračunati u cenu proizvoda, 39 odsto smanjiće proizvodnju, 27 odsto smanjiće broj zaposlenih, 12 odsto navodi da će zaustaviti proizvodnju i osam odsto će proizvodnju preseliti u inostranstvo.

SLOVENIJA NAPUŠTA UGALJ DO 2033. GODINE

Kompanije navode kako će im skupi energenti uticati na smanjenje profita, konkurentnosti proizvoda. Naglašavaju da su iscrple poslednje rezerve, kao i da polako ukidaju radničke smene, uvode duže odmore, odlažu manje važnu proizvodnju. 

Kupci ne potvrđuju narudžbine, pa se očekuju višak robe u skladištima. Mnoga preduzeća kao ključan problem u snabdevanju energentima navode manjak državne strategije u toj oblasti. U anketi slovenačke privredne komore je učestvovalo 148 kompanija.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.