Srbija

14.06.2016. 10:30

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Beograd krajem iduće godine dobija prvo groblje kućnih ljubimaca

Srbija

14.06.2016. 10:30

Nakon inicijative stare skoro 20 godina Beograd bi mogao da dobije prvo groblje kućnih ljubimaca krajem sledeće godine. Za sada se zna lokacija, a Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju grada Beograda u petak je raspisala tender za izradu urbanističkog projekata, projekta za građevinsku dozvolu i projekat za izvođenje radova na izgradnji groblja kućnih ljubimaca. Rok za dostavu ponuda je 11. jul.

Groblje kućnih ljubimaca nalaziće se na Bežaniskoj Kosi, u Bloku 51 na zemljištu površine jednog i po hektara.

„Treba da napomenem da na toj lokaciji nije predviđeno stanovanje jer ima dalekovode tako da je potpuno adekvatan. U blizini je Bežanijskog groblja i ne verujem da će nekom da smeta. Traži se u ovom trenutku izrada tehničke dokumentacije koja će biti osnov za dobijenje građevinske dozvole i nadam se da će sledeće godine biti i drugi tender za izvođenje i da ćemo privesti ovo zemljište nameni“, kaže Ivana Milenković iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.

Propisno sahranjivanje uginulih životinja od velikog je značaja za višemilionski grad, koji prema nekim procenama, ima oko 200.000 kućnih ljibimaca koje vlasnici neretko sahranjuju u dvorištima, parkovima ili obižnjoj šumi.

„Jedina prava i zvanična stvar je preko javnih službi koje su odnosile leševe koji su išli u peći na spaljivanje. Ali vlasnici nisu baš bili za to. Groblje za kućne ljubimce je pravo rešenje kako za vlasanike tako i sa stanovišta zoo-tehničkih mera“. Kaže veterinar Miomir Ranđelović.

Groblje kućnih ljubimaca biće u nadležnosti Veterine Beograd gde kažu da će pravo sahranjivanja svih vrsta životinjskih ljubimaca, uz adekvatnu novčanu nadoknadu imati vlasnici životinja sa terotorije cele Srbiije.

„Na groblju za kućne ljubimce predviđeni su rozarijumi, kolumbarijumi, klasična grobna mesta , „Vrt sećanja“ za rasipanje pepela. Poseban deo biće i za stanovnike Beo-zoo vrta“, kaže direktor ustanove „Veterina Beograd“ Budimir Grubić.

Za sada je planirano oko 2.000 grobnih mesta za različite vrste ljubimaca. Prema nekim procenama, za realizaciju ovog projekta potrebno je oko 120 milona dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Mom dedi Čedomiru Gluvakov je posle drugog svetskog oduzeta zemlja preko 40jutrara zemlje u selu Jarkovac u to vreme te 1950 godine su svi proglašeni domaćim izdajnicima i OZNA i UDBA je tada prinudno pod batinama oduzimala zemlju u tadašnjoj Titovoj Jugoslaviji su svima koji su bili za kralja Petra 2karadjordjevica prisvajali velki broj njiva širom NRJ i slali su narod na Goli.Otok popularni otok smrti bilo je i drugih logora širom Jugoslavije logora za ispiranje mozga izgladnjivanja morali su po naređenju OZNE i UDBE da dokažu odanost kako bi tukli jedni druge ručak im je bio i večera manje od pupupuske hleba i kanistar vode za sve njih u logoru smrti zvani GOLI OTOk bilo je i drugih manjih logora de je narodna milicija tukla šipkama logoraše da nekazu šta im se desilo na GOOLOM OTOKU ovo je ispričao mojoj pokojnoj majci kad ga je pitala dedu šta je bilo na Golom otoku samo je rekao nesmem da ti kažem kćeri moja ništa zabranjeno im je bilo da pričaju o torturi i izgladnjivanju i batinama na golom otoku.Plus je bio 4godine u zarobljeništvu za vreme drugog svetskog rata bio naj opasnijem nemačkom logoru de su se Nemci prema srpskim,romskim,i oni koji su bili članovi i borci ravnogorskog pokreta Dragoslava Draže Mihailovića moj deda je i tamo prolazio kroz teroror četri godine je sa mukom gledao kako nemački vojnici pisanju i da izvnete seru po njima svaki dan su dobijali pomije za svinje za ručak i večeru bilo je dana kad su ih izvodili na kišu da stoje danima moj deda je svojim očima video gasne komore za Jevreje i Rome i srbe.meni je sva dokumentacija dedina izgorela u požaru 2016 10januara u 18:30 imao sam veliki požar sve sam izgubio toga dana

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.