Pre dve godine odjeknula je vest da se vila u Krunskoj 69, dugogodišnje sedište Demokratske stranke, restitucijom vraća predratnim vlasnicima, porodici Božić. Danas Božići zvanično još nisu vlasnici, državu vilu traži nazad, a dve godine otkad su kuću napustili poslednji stanari, nekada najlepša vila pretvorena je u ruinu.
Krunska 69 danas ima samo jednog stanara – Roberta Božića. Međutim, iako poseduje kuću sa 22 sobe niko mu ne bi pozavideo, jer on spava u jednoj od četiri koje jedine nisu uništene.
Robertov otac Dobrivoje Božić bio je čuveni pronalazač železničkih kočnica. Danas njegov sin ne pronalazi reči kojima bi opisao odnos države prema svom ocu.
„Šta bi on rekao? Plakao bi. Ne toliko zbog kuće, već zbog Srbije. Šta se desilo sa Srbijom? Šta se desilo“, pita se Robert.
Desilo se da je kuću u Krunskoj država oduzela davne 1946, a vratila posle 70 godina. Posle pune dve decenije, 2015, vila je prestala da bude sedište Demokratske stranke. Otišle su demokrate, iza njih je ostao dvomilionski dug za grejanje.
„Ovo je račun. Pogledajte, koliko? Ne znam, zašto da platim? Nije moj. Rekao sam da nemam da platim i onda su isključili grejanje“, priča Robert.
A onda su popucale cevi i Krunska 69 više ne liči na sebe iz dana kada su u njoj boravile demokrate. Stranka dug ne poriče, ali ne zavisi od nje kada će ga vratiti.
„Demokratska stranka servisira svoje obaveze, međutim kako smo u blokadi, ne možemo da utičemo na redosled plaćanja. Naplata sa našeg računa se vrši po utvrđenom redosledu koji je definisan Zakonom o platnom prometu“, kaže sekretar DS-a, Goran Jaić.
Na taj dug stigao je i novi od 200.000 dinara koji se pripisuju Robertu Božiću. Kako, ako zvanično još uvek nije vlasnik kuće? A nije, jer je na rešenje Agencije za restituciju Državno pravobranilaštvo uložilo žalbu.
Nakon što je država konačno odlučila da u procesu restitucije Robertu Božiću vrati kuću, izgleda da je ponovo želi natrag, želi da ta kuća ponovo postane ambasada.
Država se poziva na činjenicu da je nekada Krunska 69 bila ambasada, prvo kanadska, potom iračka. Za restituciju je, međutim, jedino važno šta je objekat bio u trenutku kada je na snagu stupio Zakon o vraćanju oduzete imovine, objašnjava direktorka Agencije za restituciju Ivana Živković.
„To je 6. oktobar 2011. Mi gledamo status objekta i zemljišta samo na taj dan. Sve promene koje se kasnije dešavaju nas više ne interesuju, kao ni one promene koje su ranije bile. Vila u Krunskoj u momemtu stupanja na snagu zakona nije bila namenjena za diplomatsko-konzularna predstavništva jer je u objektu bila Demokratska stranka“, podseća ona.
Postupak pred Upravnim sudom traje već godinu i po dana i sve dok ne presude – naslednici pokojnog Dobrivoja Božića nemaju pravo svojine na vili u Krunskoj, šta god im pisalo u krštenici.
„Moja majka je Srpkinja, otac mi je Srbin, ja sam lud, znači i ja sam Srbin. Jer ko je još lud da živi ovde“, pita se Robert.