Vesti iz zemlje

15.06.2022. 12:28

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Etnografski muzej u Beogradu ugradio solarne panele

Foto: Pixabay

Etnografski muzej u Beogradu prvi je postavio na krov svoje zgrade solarne panele, prenela je Radio-televizija Srbije. Budući da ta institucija zbog svetla u svom izložbenom prostoru troši mnogo struje, očekuje se da se ta investicija isplati za tri godine.

U podne su sunce ili paneli proizvodili 25 kilovata struje. Od EPS-a su uzimali svega kilovat. Ušteda je do tog trenutka iznosila sedam evra, pokazuje aplikacija na mobilnom telefomu koji koristi dorektorka Etnografskog muzeja Tijana Čolak Antić.

„Moja prethodna kancelarija je bila na šestom spratu i znala sam koliko ima sunca, koliko je toplo“, objašnjava Čolak Antić.

Muzej kako se objašnjava, guta struju, jer u njemu gore sijalice u tri velike izložbene sale. Godinu dana bilo je potrebno da se ideja i dozvole pretoče u ugradnju kvalitetnih ploča. Ministarstvo kulture je izdvojilo manje od šest miliona dinara.

„Kada je jako sunce, mi proizvodimo 95-98 posto struje, to se dosta dobro poklapa od 10 do 17 časova, tada je sunce najjače“, dodaje Čolak Antić.

Kako naglašava, korišćen je prirodni pad krova, iznad dve ulice, zbog boljeg primanja sunčevih zrakova.

VLADA SRBIJE: GRAĐANI ĆE LAKŠE STICATI STATUS PROIZVOĐAČA STRUJE
DA LI SE EPS-OVIM DUŽNICIMA NEZAKONITO RAČUNA KAMATA?
ANALIZA RAČUNA ZA STRUJU: VELIKA RAZLIKA IZMEĐU OBRAČUNSKE I ANGAŽOVANE SNAGE

Viška struje bude u pojedinim momentima, pa su u EPS- podneli zahtev za aneks ugovora kako bi taj višak mogao da se sačuva za zimske mesece.

Solarni paneli se već pet godina nalaze na krovu garaža na Obilićevom i Zelenom vencu, a na parkingu pune se i baterija električnih automobila. Pored toga struju gutaju i naplatne stanice, serveri, rampe.

Ako nestane struje, na primer zbog udara groma, neće se primetiti. U garaži je solarna elektrana i baterije koje odmah pokreću sisteme.

DRŽAVA NAJAVILA SUBVENCIJE ZA UGRADNJU SOLARNIH PANELA
NA PROSTORU TE „KOLUBARA B“ U PLANU SOLARNA ELEKTRANA

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.