Predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Duško Pejović je u demantiju na odgovor predsednika Fiskalnog saveta Pavla Petrovića naveo da „u svojim izjavama, predsednik Fiskalnog saveta ne razlikuje pojam planiranja od pojma izvršenja budžetskih pozicija“.
Fiskalni savet sada od DRI traže da se konkretno izjasni, da li je u 2022. godini za budžetsku rezervu opredeljeno manje ili više sredstava od zakonskog maksimuma.
Ostatak reagovanja Fiskalonog saveta prenosimo u celosti:
Doktor Pejović (DRI) ni u novom saopštenju nije odgovorio na suštinsko pitanje – da li je Vlada prekršila Zakon o budžetskom sistemu ili ne? Zakon jasno kaže sledeće: „Tekuća budžetska rezerva opredeljuje se najviše do četiri odsto ukupnih prihoda i primanja od prodaje nefinansijske imovine za budžetsku godinu“.
Stoga je vreme da se DRI napokon konkretno izjasni, da li je u 2022. opredeljeno manje ili više sredstava od zakonskog maksimuma?
Pravo poreskih obveznika je da znaju na koji način su potrošena njihova sredstva i da li je budžet izvršen u skladu sa zakonom. Vlada zato po redovnoj budžetskoj proceduri priprema Zakon o završnom računu, koji revidira DRI, a Fiskalni savet analizira.
Međutim, u Zakonu o završnom računu, kao i u njegovoj reviziji (DRI) nije decidirano objavljen jedan od ključnih podataka – koliko je u 2022. ukupno javnih sredstava opredeljeno za budžetsku rezervu i da li je to bilo u skladu sa Zakonom.
Tek na intervenciju Fiskalnog saveta, DRI izlazi u javnost s naknadnom analizom (s ciljem da ospori nalaze Fiskalnog saveta). Tom prilikom doktor Pejović (DRI) kaže da budžetska rezerva nije bila 7,2 odsto planiranih prihoda i primanja od prodaje nefinansijske imovine već 4,23 odsto – što je još uvek više od zakonski dozvoljenog.
Pravo mesto ove analize DRI (uz konstatovanje zakonskog prekršaja) trebalo je da bude revizija završnog računa budžeta Srbije, ali je tamo nema. Da li je u pitanju greška ili neka druga namera?