Vesti iz zemlje

04.03.2016. 15:12

Dnevnik

Autor: Nova Ekonomija

I radnicima EPS 200 evra otpremnine po godini staža

O restrukturiranju i otpuštanju viška radnika u Elektroprivredi Srbije priča se već nekoliko godina, ali je na smanjenju broja zaposlenih malo toga učinjeno.

Ako se zna da je reper za otpremnine u Zakonu o radu 100 evra po godini staža, a da država za preduzeća u restrukturiranju daje 200, nejasno je na osnovu čega zaposleni u EPS-u traže pet ili deset puta veće otpremnine od drugih radnika.

Tim pre što radnici u mnogim drugim preduzećima koji su proglašeni za tehnološki višak nisu imali ni blizu tolike zarade, mnogi mesecima nisu primali plate, a sasvim je izvesno da im zbog malih plata sleduje i mala penzija kada do nje dođu.

Uz sve to, u EPS-u nije potpisan kolektivni ugovor, a on bi jedini mogao obezbediti otpremnine veće od onih koje daje Zakon o radu ili državna odluka o preduzećima u restrukturiranju.

Koliko bi zapravo trebalo novca izdvojiti za otpremnine koje traže radnici EPS-a koji bi trebalo da postanu tehnološki višak najbolje ilustruje podatak da u tom javnom preduzeću, po oceni Fiskalnog saveta Srbije, ima između 5.000 i 10.000 radnika.

Ako se čak uzme i najmanji broj procenjenog tehnološkog viška od 1.000 radnika i pomnoži s 900 evra po godini staža, dolazi se do cifre od koje se vrti u glavi i koju nijedno javno preduzeće – a to znači država – ne bi moglo isplatiti.

Pogotovo što bi, ukoliko radnici EPS-a uspeju da dobiju više nego što daje Zakon o radu ili odluka o otpremninama u preduzećima u restrukturiranju, njihovim putem pošli i zaposleni u „Telekomu“, „Srbijagasu“, „Železnicama Srbije“…

Upravo zbog povlašćenog položaja koji su javna preduzeća, od kojih su mnoga gubitaši, imala u prethodnim godinama, ekonomisti su složni u oceni da višak zaposlenih u njima treba da se reši na način na koji se rešava i u drugim preduzećima u resturukturiranju, pa i u rešavanju viška zaposlenih u javnom sektoru.

Nijedan ekonomista ne vidi razlog da bilo ko od zaposlenih u javnim preduzećima, koja godinama imaju veće prosečne plate od svih drugih u Srbiji, dobija veće otpremnine od drugih radnika.

Pogotovo, ako petina viška zaposlenih u EPS-u ima uslove za penzionisanje – njima po Zakonu o radu sledi zakonska otpremnina predviđena za sve zaposlene koji odlaze u penziju, a to je tri prosečne zarade.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.