Inflacija je u martu iznosila 16,2 odsto međugodišnje, ukupnoj inflaciji i dalje oko dve trećine doprinose rast cena hrane i energenata, objavila je Narodna banka Srbije.
Prema podacima Republičkog zavod aza statistiku (RZS) inflacija je u martu na mesečnom nivou iznosila 0,9 odsto. Cene prerađene hrane u martu su povećane 0,8 odsto u odnosu na februar, što je manji rast u poređenju s prethodnim mesecima, dok su cene neprerađene hrane porasle za 3,8 odsto, zbog uticaja cena povrća.
Bazna inflacija (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta) međugodišnje i dalje se kreće na znatno nižem nivou od ukupne inflacije, u martu je iznosila 11,3 odsto, čemu znatno doprinosi očuvana relativna stabilnost deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, saopštila je centralna banka.
„U martu ove godine cene hrane i bezalkoholnih pića porasle su za 25,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je u najvećoj meri posledica faktora na strani ponude na koje mere monetarne politike imaju ograničen efekat. Najveći uticaj, pre svega, odnosi se na prenošenje visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda, kao i negativnih efekata prošlogodišnje suše u Srbiji i u većem delu Evrope. S druge strane, cene energenata su na mesečnom nivou u martu zabeležile blagi pad od 0,1 odsto, koji je u najvećoj meri bio opredeljen daljim padom cena čvrstih goriva, dok su cene naftnih derivata u proseku ostale nepromenjene“, navodi se u saopštenju NBS.
Prema aktuelnoj projekciji, NBS očekuje da će se inflacija od drugog tromesečja naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini ove godine.
Najmanja prosečna plata u EU je u Bugarskoj