Uprava niške gradske toplane zatražiće od čelnika lokalne samouprave da grejanje naredne sezone bude skuplje za minimum 20%.
Iako prirodni naftni gas, koji se u gradu na Nišavi i koristi kao glavni energent, nije poskupeo, čelnici Toplane tvrde da je cena koju Nišlije plaćaju i te kako manja u odnosu na ostale korisnike daljinskog grejanja u Srbiji, i da je zahtev za poskupljenje neophodan.
„Detaljnom analizom i računicom utvrdili smo da ima prostora za povećanje cena i to minimum za petinu sadašnje cene jer je to neophodno kako bismo mogli da funkcionišemo normalno, jer cena gasa je ista za sve toplane i nema osnova po kojoj bismo mi imali niže cene od ostatka“, istakao je Zoran Stojanović, v. d. direktora JKP Gradska toplana i dodao:
„Predložiću novom gradskom veću da se iduće grejne sezone obračun vrši isključivo po utrošku, a da se po kvadratu ukine, jer su sada sve podstanice opremljene kalorimetrima. Ustupak je učinjen prošle sezone, ali bi to sada trebalo da se promeni“.
Kad je reč o obračunu po metru kvadratnom, aktuelna cena od aprila je 74 dinara. Kad je reč o obračunu po potrošnji, fiksna cena je 28 dinara po metru kvadratnom plus varijabilni deo 3,97 po kilovat-satu toplotne energije.
Novi v. d. direktora otkrio je i da je JKP Gradska toplana u dubiozi gotovo 2,5 milijardi dinara koje duguje po raznim osnovama i starim potraživanjima, jer je do sada figurirala samo cifra od 700 miliona dugovanja prema Jugorosgasu, koji na teritoriji čitave Srbije snabdeva samo nišku Toplanu, jer je takav ugovor sklopljen na državnom nivou.
I pored tolikih dugovanja, ali i ogromnog duga od skoro milijardu i po, koje građani duguju, podaci pokazuju da je prosečni neto lični dohodak za radnike Toplane oko 53.000 dinara.