Kineska kompanija BGI Group (BGI Grupa) otvorila je razvojni centar u Beogradu u kojem je zaposleno više od 15 stručnjaka iz Srbije u oblasti veštačke inteligencije, navodi se u saopštenju Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Ministarstvo je juče saopštilo da je sa BGI Grupom potpisalo Memorandum o razumevanju i da je time „BIO4 kampus dobio još jednog globalnog partnera“, nakon švajcarskog Roche-a i japanske Takede.
Memorandumom je predviđen nastavak saradnje u oblasti veštačke inteligencije, biotehnologiji, novih tehnologija kao što je Sintetska biologija i drugih naprednih tehnologija u oblasti dijagnostike u medicini.
U saopštenju povodom potpisivanja memoranduma se navodi da je BGI Grupa „već otvorila razvojni centar“, ali se ne precizira kada se to desilo.
Podsetimo, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, je za Novu ekonomiju ranije rekla da Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo (IMGGI) planira da pokrene projekat sekvenciranja hiljadu balkanskih genoma, a da uovom projektu veliku ulogu ima kineska kompanija BGI grupa i sa njom povezane firme.
Kompanija BGI Genomics koja je deo ove grupe se nalazi na listi „kineskih vojnih kompanija“ američkog Ministarstva odbrane.
Međutim, BGI grupa je u odgovoru Novoj ekonomiji ranije navela „izuzetno ozbiljno shvata pitanje bezbednosti podataka i zaštite privatnosti“, dodajući da je njihovo poslovanje u potpunosti u skladu sa GDPR-om i lokalnim zakonima i propisima.
Saradnja Srbije i kineske kompanije BGI grupe (nekadašnjeg Pekinškog instituta za genetička istraživanja) počela je za vreme pandemije. Kina je u aprilu 2020. godine Srbiji donirala dve laboratorije „Vatreno oko“, koje su „proizvod“ upravo Bidžiaja (BGI) i koje služe za testiranje na korona virus.
Vrednost donacije bila je 710.000 evra, a Srbija se kineskim partnerima „odužila“ tako što je kupila 90.000 testova.
Nakon toga, u decembru 2021. godine u Beogradu je pri Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo otvoren Centar za sekvenciranje genoma i bioinformatiku. Za otvaranje Centra, BGI je bio „jako važan partner“, kazala je ranije Begović.
Kako ministarka Begović kaže, o regionalnom projektu sekvenciranja hiljadu balkanskih genoma „već godinama pričaju sa Radetom (Radojem) Drmancem, koji je jedan od potpredsednika u Bidžiaju (BGI) i CSO Complete Genomics iz Kalifornije“.
Podaci o našim genomima čuvaće se u Nacionalnom data centru