Zbog teške ekonomske situacije u Srbiji, Kinezi nastavljaju da odlaze iz Srbije, a najviše kineskih državljana otišlo je tokom prošle godine i početkom ove.
To je izjavio predsednik Asocijacije kineskih privrednika u Srbiji Guo Sijao (Guo Xiao), koji je za srpski ogranak mreže GB Tajms kazao da je, prema procenama udruženja, u Srbiji u 2014. živelo oko 7.000 kineskih državljana, a da je njihov broj sada prepolovljen.
Prema podacima Šen Honga, vlasnika firme „Šeneks Indastri and trejding grup“ (Shenex Industry and Trading Group), koja zakupljuje tržni centar u novobeogradskom bloku 70, u Srbiji trenutno živi oko 2.000 kineskih preduzetnika i taj broj nastavlja da se smanjuje.
Razlog zbog kog Kinezi napuštaju Srbiju je pre svega finansijski, jer je zbog pada standarda pala i kupovna moć stanovništva, a samim tim i promet. Pored toga na njihovo loše poslovanje utiče i rast kineskog juana.
Pre nekoliko godina za jedan evro u Kini moglo se kupiti 11 juana, a sada je za jedan evro potrebno 6,5 juana. To je uslovilo i pad zarade kineskih preduzetnika koji posluju na teritoriji čitave Evrope, pa i u Srbiji, i to za više od 35 odsto, naveo je Šen Hong.
Predsednik Asocijacije kineskih privrednika u Srbiji Guo Sijao rekao je da je cilj tog udruženja da pruži što veću pomoć kineskim preduzetnicma koji posluju u Srbiji, kao i drugim kineskim investitorima koji žele da ulažu u Srbiju, posebno nakon prošlogodišnje posete kineskog premijera Li Kećijanga Srbiji i najave jačanja privrednih veza izmedju dve zemlje.
Produbljivanje saradnje između Srbije i Kine je moguće i kroz potpisivanje protokola o saradnji kineskih i srpskih gradova, kao i kroz kulturnu saradnju i razmenu studenata, ocenio je Guo Sjiao.
.
Da li postoji sličan izveštaj i o napadima na stakloresce, sodadžije i pekare ?
.
Ake ne postoji, znači li to da su pomenuti manje vredni ljudi od novinara ?
.