Letovanje četvoročlane porodice ne može da prođe bez 1.500 evra. Ako se uzme u obzir da je prosečna plata u Srbiji nešto manja od 400 evra, za desetodnevni odmor biće potrebno da uštede četiri zarade. Najjeftinije letovanje je u Grčkoj, ali, razlika u ceni najma apartmana, u špicu sezone, između ove zemlje, Hrvatske i Crne Gore je u nekih sto evra.
Tako, zakup dobrog apartmana za četvoročlanu porodicu, sa tri do četiri zvezdice, u Pefkohoriju tokom jula i avgusta može da košta od 720 do 800 evra za deset dana, dok je ta cena u Makarskoj od 800 do 1.000, a u Petrovcu, Budvi i Kotoru od 790 do 850 evra.
– Najveća razlika u cenama između ovih destinacija je u vanpansionskoj potrošnji – priča Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija. – Uglavnom, svi podižu cene u sezoni.
Kada na najam apartmana dodamo cenu prevoza, objašnjava Seničić, ukoliko se putuje autobusom, za Grčku je povratna karta po osobi 55 evra, jer to rade organizovano turističke agencije. Za redovnu liniju do Crne Gore potrebno je oko 45 evra, a za Hrvatsku do 85 evra. Nešto komfornije putovanje automobilom zahteva i nešto veće troškove. Tako, samo za gorivo od Beograda do Pefkohorija i nazad, treba izdvojiti oko 150 evra. Benzin od Beograda do Petrovca i Beograda do Makarske košta oko 120 evra.
– Turisti koji idu sopstvenim prevozom imaju i dodatni trošak plaćanja putarina – objašnjava Seničić. – Do Halkidikija ovih troškova nema, osim za putarinu kroz Srbiju i Makedoniju. U Crnoj Gori se plaća prolaz kroz tunel Sozina, a to je 2,5 evra po pravcu, dok je auto-put od Zagreba kroz Hrvatsku do mora oko 30 evra.
Na sve ove troškove putovanja dolaze izdaci za hranu, plaže i neku dnevnu potrošnju. Većina plaža, bar onih uređenih – košta. Ležaljke i suncobrani gotovo da se svuda naplaćuju. Neki se, međutim, podrazumevaju ukoliko se uzme piće. Svakako, kafe i sokovi na plaži imaju i svoju cenu, pa mogu da budu skuplji i za nekoliko evra u odnosu na druge lokale. Većina tih plaža, ukoliko nisu „privatne“, ne mogu da zabrane kupačima da rasprostru svoje peškire na slobodnim delovima.
– Neka prosečna porodična potrošnja, za deset dana u Grčkoj, iznosi oko 500 evra – kaže Seničić. – Za Crnu Goru je to oko 700, dok je za Hrvatsku oko 800 evra. Teško je, međutim, izvući pravi prosek troškova za letovanje, jer su prohtevi različiti.
Primorski restorani, bilo da su u Hrvatskoj, Crnoj Gori ili Grčkoj – drže cenu. Što ekskluzivniji objekat i mesto – to su i paprenije cene. Svako od ovih letovališta, ipak, ima mesta koja su pristupačna za svačiji džep. Uz to, mala je razlika između cena u prehrambenim prodavnicama između Crne Gore i Hrvatske, dok su namirnice u grčkim radnjama nešto skuplje.
Dođe Milan Miletić na P. Krst i sad će sve da procveta….. čovek koga zanima samo novac, da što više zaradi i da što više nekog zavrne…. Od meštana do radnika…Veliki borac za sve i svašta, ali ako možete da uplatite malo para na račun… Za hranu za kučiće, za izbeglice, za čist vazduh, za vodu….. Jako loš čovek koji je upropastio i ono malo duše Predovog krsta…..