Svako ko postavlja nezgodna pitanja može da očekuje da ga diskredituju kao plaćenika, da ga nazivaju izdajnikom ili da ga prosto blate na ličnom nivou – kaže Radomir Lazović iz Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“, komentarišući premijerove izjave na konferenciji u ponedeljak, kada je rekao da je u proteste zbog Savamale uloženo „tri miliona“, te da „taj slučaj treba ispitati“.
Premijer Vučić je takođe naveo da istragu o Savamali ne vodi Ministarstvo pravde i MUP, nego Tužilaštvo, kako „to izgleda u pravno uređenim zemljama“.
„Da ova vlast nije ubila svaki dijalog u javnosti, možda bi neko podsetio premijera šta je pričao pre samo par nedelja i suočio ga sa time da svako malo iznosi kontradiktornosti na svojim usiljenim konferencijama za štampu“, kaže Lazović podsetivši da je upravo premijer taj „koji je iznosio saznanja o tome ko su počinioci i odmah zatim hvalospevima ublažavao njihovu odgovornost za ovaj zločin, direktno ugrožavajući nezavisnost postupka pred Tužilaštvom“.
„Možda bi ga neko kad čuje kako tvrdi da su protesti koštali tri miliona nečega pitao kako da mu verujemo kada je za Beograd na vodi tvrdio da je investicija od tri milijarde pa je ispalo ni 150 miliona, plus kreditno zaduživanje, poklanjanje zemljišta i serija skrivenih troškova za Beograd i Srbiju“, ističe Lazović podsetivši da se troškovi protesta kreću oko 1.500 evra, koje donacijama prikupljaju građani, dok su cifre koje premijer spominje poput njegovih konferencija za štampu, potpuni cirkus.
Lazović takođe skreće pažnju na apsurdne navode premijera i prorežimskih medija prema kojima jedne nedelje iza protesta stoje Izraelci, druge Mišković, treće nedelje američka ambasada, a one tamo Soroš.
„Umesto odgovora na pitanja ko je, i za čiju korist planirao, organizovao, sproveo i kasnije zataškavao zločin u Hercegovačkoj, mi imamo nova izvrdavanja i zataškavanja, ali i ozbiljne pokušaje diskreditovanja i pritiske na građane i medije koji ta pitanja postavljaju“, kaže Lazović.
Naš sagovornik napominje da se mediji bliski vlasti trude da građane koji protestuju prikažu kao strane plaćenike.
„I ne samo to, nego su i aktivisti inicijative Ne davimo Beograd, kao uostalom i novinari koji postavljaju pitanja, predmet pretnji, tužbi, fizičkih nasrtaja, osporavanja prava na rad, raznih pritisaka i progona. U pravno uređenim državama, ovakvi pritisci na građane bili bi nedopustivi“, ističe Lazović.