Srbija

22.08.2024. 12:28

Autor: Katarina Pantelić

Ministarastvo demantuje programere: Demo verzija eFaktura radi

Foto: Nova ekonomija

Srbija

22.08.2024. 12:28

Korisnici Sistema elektronskih faktura (SEF) mogu da pristupe demo verziji sistema, na kojoj su izmenjene evidencije obračuna poreza na dodatu vrednost dostupne, saopštilo je Ministarstvo finansija. Ta institucija ovim demantuje delove navoda Udruženja proizvođača softvera Srbije, da testiranje izmena na poslovnim softverima koje domaća privreda koristi nisu moguća – jer demo verzija SEF-a „još uvek ne radi“.

U saopštenju se navodi da su u demo verziji sistema dostupne nove poreske kategorije (S10, S20, AE10 i AE20), uz odgovarajuće šifre za primenu poreskih kategorija za sve elektronske fakture, kako za korisnike koji SEF-u pristupaju putem korisničkog, tako i za one koji pristupaju putem aplikativnog interfejsa.

Takođe, Ministarstvo podseća i da je uređena mogućnost da korisnici sistema opredele svoj status- da li su obveznici PDV ili nisu, kao i da odrede poreski period, ukoliko su obveznici PDV.

Među najznačajnijim promenama verzije SEF-a 3.9 su i izmene koje se odnose na integraciju sa sistemom Uprave carina, kao i omogućavanje unosa više bankarskih računa na profilu subjekta, te prikazivanje NBS IPS QR koda na generisanom spoljnom prikazu fakture (PDF).

„U skladu sa dosadašnjom praksom, objavljeno je i ažurirano Interno tehničko uputstvo, u koje su ugrađena sva potrebna objašnjenja i tehničke specifikacije sprovedenih izmena u sistemu“, navelo je Ministarstvo.

Od početka korišćenja Sistema elektronskih faktura kroz sistem je razmenjeno preko 205 miliona e-faktura, navelo je Ministarstvo finansija.

Ono tvdi i da se dopune Internog tehničkog uputstva ne razlikuju po sadržaju od prethodno objavljenih dokumenata na osnovu kojih su korisnici i proizvođači softvera prilagođavali svoje programe.

Ministarstvo poziva sve zainteresovane subjekte, kao i pružaoce usluga razvoja poslovnih i računovodstvenih programa, kojima se subjekti služe kako bi se povezali na SEF, da izvrše detaljne provere rada izmena koje su izvršili na svojim softverima, kao i da se još jednom upoznaju sa obavezama preciziranim izmenama i dopunama Pravilnika o elektronskom fakturisanju.

Pravilnik o izmenama i dopunama Pravilnika o elektronskom fakturisanju donet je i objavljen 2. avgusta 2024. godine, sa početkom primene od 1. septembra, osim odredaba koje se odnose na elektronsko evidentiranje prethodnog poreza (primenjivaće se za poreske periode koji počinju posle 31. avgusta 2024. godine).

Udruženje proizvođača softvera Srbije naveli su pre nekoliko dana da su sarađivali sa Ministarstvom finansija i da su informaciju o karakteru ovih izmena i dopuna dobili „mesec dana pre nego što su objavljene“.

Međutim, kako su naveli, to su samo bile informacije o planovima ministarstva na osnovu kojih nije moglo ništa da se preduzme.

„U očekivanju konačne verzije razvojne dokumentacije i testnog okruženja praktično dočekasmo poslednju nedelju pred planirano puštanje sistema u produkciju. Uz sve razumevanje za proceduralne radnje unutar Ministarstva finansija, moramo izraziti zabrinutost članova UPSS zbog neprimereno kratkih rokova za detaljno izučavanje i implementaciju izmena u poslovne i računovodstvene programe koje proizvodimo“, naveli su iz Udruženja.

Dodali su i da je zvananično objavljena dokumentacija Ministarstva finansija „oskudna i nepotpuna“, kao i da postoje pojmovi koji su nejasno definisani i da nedostaju objašnjenja i primeri evidencije nekih graničnih poslovnih zapisa.

Programeri tvrde: Izmene na softverima za privredu nisu moguće do 1. septembra

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.