Oko 25 odsto mladih u Nišu je nezaposleno, a na jug Srbije stiže samo mali deo subvencija za zapošljavanje, a investitori koji dolaze nemaju potrebe za visokoobrazovanim kadrom.
Zbog toga mladi lekari iz Niša sklapaju kablove za 25.000 dinara, objašnjava u Novom danu Mladen Jovanović, predsednik UO Nacionalne koalicije za decentralizaciju.
Prosečna plata u Srbiji u junu mesecu je iznosila oko 46.500 dinara, dok je u Nišu taj prosek niži za 10 odsto i prosečna plata je 42.000. Jovanović kaže da ovaj prosek ne odražava pravo stanje stvari jer statiskika ne uzima u obzir plate u policiji i vojsci koje su ispod proseka. Takođe, u prosek ne ulaze ni neisplaćene zarade kao ni plate ispod minimalca, o kojima poslodavci ne dostavljaju podatke. Zbog toga slika o prosečnim zaradama u Srbiji ne oslikava pravo stanje stvari, kaže Jovanović.
Za subvencionisanje novih radnih mesta država godinama izdvaja sredstva, ali je na nerazvijeni i siromašni jug Srbije otišlo tek 3,6 odsto tog novca, odnosno 5,9 miliona evra, dok je 75 odsto ukupnih stranih investicija završilo u Beogradu u Novom Sadu.
Jovanović ističe da se dolazi do interesantne situacije kada se se nezaposlenost mladih pogleda u svetlu stranih investicija.
„Mladi teško dolaze do posla. Visokokvalifikovani sa jakim diplomama, lekari, psiholozi, sociolozi, ekonomisti… spajaju kablove, pletu čarape i rade za 25 hiljada dinara. I moraju da budu zadovoljni jer je alternativa nula“, rekao je Jovanović.
On dodaje da niko nikada nije uradio ozbiljnu procenu subvencija i učinka tih investicija.
„Lekari ne treba da sklapaju kablove, već da leče ljude i doprinose ovoj zajednici“, napominje gost Novog dana.
U Niš je stiglo nekoliko većih investicija, a u novootvorenim fabrikama rade ljudi ne smo iz grada već i iz okolnih mesta.
„Neke imaju dosta dobre uslove rada i kvalitetan odnos prema radnicima, dok smo za druge čuli i da nije tako. Država je dosta malo uradila da zaštiti radnike. Država se ponaša kao najnemilosrdniji kapitalista. Od naših sindikata se najviše plaše farmerske životinje, a ne poslodavci“, kaže Jovanović.
Bela Palanka je jedna od najnerazvijienijih opština u Srbiji, a od nadležnih se moglo čuti da za njen razvoj nema kapaciteta. Jovanović objašnjava da je ta opština do 2008. godine imala najviše doktora nauka po glavi stanovnika, što prema njegovom mišljenju znači da je kapacitet u ljudima.
„Reći ljudima da nema kapaciteta je uvreda. Razlika je kakvo im obrazovanje dajemo, kakve prilike imaju, kakvu kulturu im dajemo“, ističe Jovanović.