Stočari iz Šapca koji su juče protestovali zajedno sa mlekarima iz Moravičkog okruga tražili su da premija za mleko bude 20 dinara po litru, a subvencija po grlu 40.000 dinara. Oni zahtevaju i da se uvede minimalna cena mleka, kao i da se kontroliše njegov uvoz.
Kako prenosi list Danas, proizvođač mleka Dejan Trajković rekao je da poljoprivrednici ne odustaju od zahteva da država poveća premiju za mleko.
Prema njegovim rečima, traže da se donese i set urgentnih mera za normalizaciju proizvodnje mleka, a zatim i dugoročne mere.
„Nismo zadovoljni povećanjem subvencija po kravi od 25.000 na 30.000 dinara i premijom za mleko od 15 dinara koja je isplaćivana i prošle godine“, objasnio je Trajković.
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković ranije je najavila da će premija za mleko biti povećana sa 10 na 15 dinara, a subvencija po grlu na 30.000 dinara.
Ona je gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS) rekla kako su mlekari pokazali konstruktivan pristup na sastanku, kao i da je minoran broj onih koji se tome protive i najavljuju proteste.
Mlekari Republike Srpske traže prelevmane za mleko iz Srbije
„Povećali smo subvenciju po litri mleka sa 10 na 15 dinara, to je ukupno uvećanje na godišnjem nivou od četiri milijarde, povećali smo subvencije po grlu, što je oko dve milijarde ukupan izdatak koji je veći u odnosu na prethodnu godinu“, rekla je Tanasković.
Međutim, poljoprivrednici ističu kako se na tim sastancima nisu ništa dogovorili.
Dejan Trajković je pre protesta, kako se dodaje, rekao kako je ogorčen tvrdnjama ministarke na RTS-u:
„Premija nije podignuta nego vraćena. U prva dva kvartala 2022. godine bila je 15 dianra. Mi smo tražili regres od 40.000, a ne do 30.000 dinara“.
Jedna od spornih stavki, kako se naglašava, bilo je uvođenje prelevmana, odnosno taksi za uvoz mleka. Proizvođači kažu da nisu uvedenei prelevmani na uvoz maslaca i mleka u prahu, kao i da prelevmani na sir od 30 dinara ništa ne znače jer je njegova proizvođačka cena oko šest evra po kilogramu.
„Prelevmani su uvedeni samo za EU, a za Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Albaniju nisu. U Gradačcu je mlekara koja radi za robne marke mlečnih proizoda za skoro sve trgovačke lance. Imlek ima mlekaru u Kozarskoj Dubici, a Megle u Bihaću, tako da će preko njih opet uvoziti proizvode iz EU. Samim tim, apsolutno ništa nije urađeno“, smatra Trajković.
Prema njegovim rečima, u Vladi srbije kažu da prelevmane ne mogu da uvedu zbog CEFTA sporazuma. Ministarska je sa druge strane rekla kako su prelevmani teška mera čija je svrha da se zaštiti domaća proizvodnja.
Trajković je dodao i da je na sastanku u Vladi Srbije bio i predstavnik mlekare ekonomik koji gasi svoju proizvodnju i prestaje sa otkupom mleka, kao i da na sastanak nije pušten proizvođač koji više nema kome da proda mleko.
„Mi smo tražili da se donese paket mera dok se ne reše problemi, aonda da gledamo da popupštamo. Ali na svaki naš predlog prvo što kažu je ‘ne, to ne može'“, dodao je Trajković.
Tokom nedelje, 26. februara, mlekari su organizovali proteste i blokade u Mrčajevcima i u Šapcu.
Država ponovo uvodi prelevmane, taksu za uvoz mleka