Vesti iz zemlje

17.03.2016. 13:50

B92

Autor: Nova Ekonomija

‘Možda bi trebalo ispitati neke stavove aranžmana sa MMF-om’

Ekonomista Stojan Stamenković kaže da se zalagao za aranžman sa MMF-om, ali da bi možda trebalo preispitati validnost nekih stavova i ocena šefa delegacije.

Stamenković je na predstavljanju časopisa Makroekonomske analize i trendovi kazao da su dva stava MMF- a sporna – jedan koji se odnosi na zahtev NBS da „pogura“ inflaciju i drugi koji se odnosi na poskupljenje struje.

„Mi kao MAT smo saglasni sa izjavom guvernera da NBS neće ugroziti stabilnost finansijskog sistema. Kad vi zamrznete plate i penzije a imate inflaciju od 4 odsto, one u stvari padaju za 4 procenta u toj godini…naše mišljenje je da ne treba gurati inflaciju“, ocenio je on i dodao:

„Druga konstatacija MMF je da će o ceni struje razgovarati nakon izbora. Naša cena struje jeste niska ali to ne mora biti odlučujući faktor“.

On tvrdi i da nije tačno da je EPS prošlogodišnje povećanje prelio u povećanje zarada.

„Drugo, otkud je šef misije MMF našao da je najveći problem skinuti 1.000 radnika iz EPS-a. U 2014. godini broj zaposlenih u tom sektoru je pao za 500. U 2015 je taj broj smanjen za 3000. Gde su oni iskopali taj broj od 1000?“, kaže Stamenković.

Kako navodi, on ne tvrdi da nema viška u EPS-u, ali nije postojao podatak da je u 2015. smanjen broj za 3.000.

Prema njegovim rečima, proizvodnja EPS-a je u 2015. ostvarila plus.

„Postoje problemi u EPS, ali naša poruka je da stav o prilagođavanju struje nekom paritetu svetskim cenama, možda bi moglo da se prelije na sledeću godinu“, kaže on.

Fiskalni savet izneo je podatke po kojima je EPS je smanjio zarade.

Fiskalni savet nedavno je upozorio da se reforma EPS-a ne sprovodi, da su najveći problemi prevelik broj zaposlenih i velike plate, koje su, umesto da budu smanjene, po svemu sudeći u 2015. još i povećane, kao i da to preduzeće ima dug od oko milijardu evra.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.