Srbija

12.04.2022. 16:21

BIRN, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

MUP planirao nabavku tehnologije za prepoznavanje lica

Pixabay

Srbija

12.04.2022. 16:21

U planu javnih nabavki MUP-a od 12. jula 2021. godine, za treći kvartal te godine u planu je bila nabavka licenci forenzičkog softvera za analizu digitalnog materijala kompanije Griffeye, koji sadrži opciju prepoznavanja lica, piše BIRN

Nabavka nije sprovedena, a iz MUP-a nisu odgovorili na pitanja BIRN-a koja je njena svrha i na koji način će se softver koristiti ako do nabavke dođe.

„Ideja je bila da se do kraja 2021. nabavi ta tehnologija“,  kaže za BIRN Milan Marinović, poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i podataka o ličnosti. 

On navodi da se početkom 2020. godine sastao sa direktorom policije Vladimirom Rebićem i njegovim timom. Iz tog sastanka poverenik je zaključio da se policija neće lako odreći uvođenja tehnologije za prepoznavanje lica.

„Ubeđen sam da MUP od toga nije odustao. Nijedna policija sveta od takvih stvari neće odustati zato što im odgovara“. 

MUP planira nadzor sa 8100 kamera, nepoznato da li već koristi softver za prepoznavanje lica

Griffey prepoznaje lica na slikama i snimcima

Pretražujući specifikacije programa kompanije Griffeye, BIRN je naišao na vrlo intruzivnu tehnologiju koju kompanija nudi policijama širom sveta, pa između ostalog i MUP-u Srbije. 

„Detekcija i prepoznavanje lica na slikama i video materijalima kroz tehnologiju primenljivu na ogroman obim podataka i slika ‘iz realnog sveta'“, samo je jedna od karakteristika Griffeye Analyze DI Pro softvera. 

Softver u nekim situacijama može da prepozna lice samo na osnovu očiju, a u određenim uslovima softver prepoznaje lice i kada oči nisu vidljive, recimo kada osoba nosi zatamnjene naočare. Pored lica, program prepoznaje objekte, vozila, znakove, organizacije, pa i tetovaže. 

Poseduje i mogućnost da velike količine ličnih podataka skida sa Interneta, a onda ih pretražuje, sortira, ukršta i obrađuje na osnovu metapodataka kao što su GPS koordinate, vreme kada je snimak napravljen, serijski broj telefon.

Bojan Perkov, predstavnik SHARE fondacije, kaže za BIRN da nema povratka jednom kada se tehnologija za prepoznavanje lica uvede.

„Jednom kada se taj sistem uspostavi, to znači da će se jako teško ukloniti i to predstavlja nepovratnu situaciju.“

Huawei kamere koje su postavljene lokacija na blizu 500 lokacija u Beogradu i okolini mogu da detektuju ali i ne da prepoznaju lica. Za to je potrebno instaliranje softvera poput pomenutog Griffeye Analyze, kažu stručnjaci sa kojima je BIRN razgovarao. 

Civilni sektor zabrinut zbog izmena Zakona o unutrašnjim poslovima

Nacrt zakona o unutrašnim poslovima koji je objavljen prošle godine predviđao je proširenje policijskih ovlašćenja na prepoznavanje lica na osnovu biometrijskih karakteristika lika.

Radilo se o ovlašćenju za korišćenje tzv. sistema za automatsko prepoznavanje lica. Zakon je nakon reakcije javnosti povučen iz procedure. 

U trenutno objavljenom planu javnih nabavki Ministarstva unutrašnjih poslova za 2022. godinu nije naveden softver kompanije Griffeye. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.