Vesti iz zemlje

21.09.2023. 09:55

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Narodna banka Srbije upozorava na lažne ankete banaka

kartice i novac Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

Narodna banka Srbije (NBS) upozorava građane na učestale lažne ankete u ime banaka na društvenim mrežama Instagram i Fejsbuk, gde im se nudi nagrada u različitim iznosima (15.000 dinara, 30.000 dinara) ukoliko popune anketu i dostave određene informacije, saoptila je NBS.

„Takve ankete su zapravo kreirali kriminalci, koji se oglašavaju na lažnim profilima poslovnih banaka, pod njihovim imenom i logom. Njihov cilj je da se od građana pribave podaci koji će kriminalcima omogućiti pristup računima građana preko aplikacije elektronskog i mobilnog bankarstva“, navodi se u saopštenju NBS.

Narodna banka Srbije je u poslednjih nekoliko dana utvrdila lažne ankete kod kojih se od građana traži da dostave četiri poslednja broja kartice, podatke s korisničkog naloga elektronskog ili mobilnog bankarstva, uključujući i šifru, kao i da proslede poruke koje sadrže aktivacione kodove za pristup elektronskom bankarstvu.

Nakon što putem ankete dobiju ove podatke, kriminalci mogu da koriste platne kartice građana, a građani postaju svesni prevare tek kada im stigne poruka o zaduženju računa, navodi se u saopštenju NBS.

Narodna banka Srbije apeluje na građane da nikako ne odaju svoje podatke jer ako njihova poslovna banka ima nameru da im uplati određena novac, svakako već ima podatke o njihovom broju računa u toj banci, broju kartice, kao i druge podatke.

U slučaju da je neko već popunio sličnu anketu, neophodno je da se bez odlaganja javi svojoj banci i blokira dalje korišćenje kartice ili aplikacije elektronskog odnosno mobilnog bankarstva. Nakon što klijenti obaveste banku o zloupotrebi, dalji rizik transakcija prelazi na banku koja je izdala platnu karticu, saopštila je NBS.

Šta znači „prvi stambeni kredit“ i ko ima pravo na manju ratu, NBS odgovara

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.